Polskie Porty Lotnicze zakupiły zaopatrzenie do ukraińskiego szpitala za 150 tys. zł

PPL wspierają Ukrainę
fot. pixabay

PPL pod koniec maja firma przekazały do szpitala miejskiego w Barwinkowem, w obwodzie charkowskim, środki i materiały medyczne oraz zestawy do przeprowadzania operacji chirurgicznych. Koordynacją całej akcji zajmował się zespół Lotniskowego Ratownictwa Medycznego z Lotniska Chopina w Warszawie.

W porozumieniu ze szpitalem w Barwinkowem i w odpowiedzi na zapotrzebowanie wskazane przez personel ukraińskiej placówki, PPL SA zakupiły materiały o łącznej wartości 150 tys. zł netto. Strona ukraińska odebrała dary z Lotniska Chopina w Warszawie.

„Wojna w Ukrainie jest niewyobrażalną tragedią i cierpieniem milionów obywateli tego kraju. Ostrzeliwane są cele cywilne, jest wielu rannych. Naszą powinnością jest udzielenie pomocy i wsparcia wszystkim tym, którzy tego potrzebują” – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

W transporcie, który odjechał na Ukrainę, znalazły się materiały do operacji chirurgicznych: zestawy do stabilizacji zewnętrznej złamań, chirurgiczne wiertarki wielofunkcyjne oraz wiertła, staplery skórne, ostrza chirurgiczne, skalpele, nożyczki operacyjne. Materiały opatrunkowe, takie jak: jałowe gazy i gazowe kompresy, bandaże kohezyjne, opaski gipsowe, opaski i chusty trójkątne, przylepce. Środki ochrony dla personelu medycznego: fartuchy chirurgiczne, rękawice sterylne i nitrylowe, czepki ochronne. PPL przekazały także akcesoria ortopedyczne: ortezy na dłoń i przedramię czy kamizelki na bark i ramię. Dodatkowo przekazano również żele do ultrasonografii i pieluchomajtki. Wszystkie artykuły szpital w Barwinkowem rozdysponuje według potrzeb do szpitali polowych na terenach ogarniętych działaniami zbrojnymi.

Przekazanie tych materiałów było możliwe również dzięki współpracy z hurtownią sprzętu medycznego Neomed. Zespół medyków PPL zamierza również w przyszłości pomagać Szpitalowi Miejskiemu w Barwinkowem, dostarczając materiały opatrunkowe czy akcesoria do przeprowadzania zabiegów medycznych, które z uwagi na krótki termin przydatności nie zostaną zużyte na lotnisku w Warszawie.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Polskie Porty Lotnicze SA angażują się w zapewnienie pomocy i wsparcia dla poszkodowanych w wyniku działań wojennych. W minionym roku firma zorganizowała zbiórkę darów, które we współpracy z Caritas Polska, przekazała uchodźcom z Ukrainy. Na Lotnisku Chopina pracowali wolontariusze zapewniający pomoc potrzebującym. PPL udostępniło matkom z dziećmi firmowe mieszkania służbowe, a wozy ratowniczo-gaśnicze Lotniskowej Straży Pożarnej z Lotniska Chopina trafiły do strażaków w porcie lotniczym we Lwowie.

Mazowsze gości dzieci z obwodu Winnickiego na letnim wypoczynku