Małopolska zaprasza na ferie zimowe

fot. materiały prasowe

Ferie zimowe to wyczekiwana i niepowtarzalna okazja do odprężenia i zabawy dla całej rodziny. Zimowa aura zmieniła krajobraz i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku, a Małopolska jest dobrym wyborem, aby spędzić właśnie tam zimowy wypoczynek.

“Z przyjemnością obserwujemy, że baza do uprawiania sportów zimowych stale się rozwija. „Stali bywalcy” co roku mogą liczyć na nowe udogodnienia i atrakcje, jak zmodernizowane wyciągi czy nowe inwestycje” – mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

“Bez wątpienia nowością tegorocznego sezonu zimowego jest sześcioosobowa kolejka krzesełkowa, która wywiezie narciarzy na Jaworzynę Krynicką, a także nowa kolejka krzesełkowa oraz trzy trasy narciarskie, przystosowane dla dzieci i osób stawiających pierwsze kroki na nartach w Ośrodku Narciarskim Master-Ski w Tyliczu” – dodaje.

Zimowa oferta Małopolski jest bardzo różnorodna. Ponad 150 kilometrów zróżnicowanych pod względem trudności tras narciarskich, prawie 60 stacji i ośrodków narciarskich. Od Beskidu Małego na zachodzie po Beskid Niski na wschodzie, od pogórzy po Tatry, znajdują się mniejsze i większe ośrodki narciarskie, spełniając oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Dobra infrastruktura turystyczna, specjalne trasy i atrakcje dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie.  Wszystko to sprawia, że Małopolska jest idealnym miejscem wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

“Na zimowej mapie Małopolski znaleźć można ogrom atrakcji turystycznych, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, które idealnie nadają się dla całej rodziny. Narty i snowboard, to nie jedyne propozycje, z których można skorzystać. Są nimi również liczne baseny termalne, malownicze trasy biegowe, niespotykana nigdzie indziej atmosfera i pieczołowicie pielęgnowane tradycje i zwyczaje” – zauważa Iwona Gibas z zarządu województwa.

“W ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych każdy podczas zimowych ferii w Małopolsce znajdzie wiele atrakcji dla siebie – począwszy od tras narciarskich na Kasprowym Wierchu, na Jaworzynie Krynickiej – w której od tego sezonu udostępniliśmy nowoczesną sześcioosobową kolej krzesełkową Jaworzyna Express – a także na Palenicy w Szczawnicy i na Mosornym Groniu w Zawoi, czy snowparku na Gubałówce. Trasy narciarskie w  ośrodkach PKL są zróżnicowane i dostosowane do umiejętności  dzieci oraz młodzieży zaczynającej swoją przygodę z narciarstwem, a także dedykowane dla  zaawanasowanych narciarzy a także osób uprawiających narciarstwo wyczynowo, które trenują w ośrodkach PKL w ramach programu PolSKI Mistrz” – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Na swoich amatorów czekają również liczne w Małopolsce trasy skiturowe, łączące wędrówkę po górach z narciarstwem zjazdowym. Coraz więcej osób wędruje na tego typu nartach po szlakach w Beskidzie Sądeckim, Wyspowym, Makowskim, Gorcach czy Pieninach. Wybór możliwości jest spory, a wiele zależy od naszych umiejętności, sił i upodobań.

Narty biegowe i baseny termalne

Ciekawą alternatywą na rodzinne spędzanie zimowego czasu na świeżym powietrzu są narty biegowe. Ta forma aktywności staje się coraz popularniejsza, a Małopolska zaprasza miłośników biegówek na trasy o różnym stopniu trudności. Warto wymienić trasy w głównych ośrodkach narciarskich, w Nowym Targu, w Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce Klikuszowa, trasy wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym, czy ok. 80 km tras w Krzywej w Beskidzie Niskim.

Dobrze jest zrelaksować lub ogrzać się, czy też spędzić czas w małopolskich basenach termalnych. Jest to również polecana forma aktywności po białym szaleństwie, która pomaga zregenerować siły. Sprzyja temu również ich lokalizacja, gdyż wszystkie znajdują się bardzo blisko stacji narciarskich: w Białce Tatrzańskiej, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie, Zakopanem, (m.in.: Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Gorący Potok w Szaflarach, Termy Szaflary, Termy BUKOVINA, Chochołowskie Termy czy baseny termalne w Aqua Parku w Zakopanem).

Nie zapominajmy jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa – by z zimowego wypoczynku przywieźć nie tylko niezapomniane wspomnienia, ale także wrócić „całym i zdrowym”. Zimowe góry są piękne, ale wymagają pokory, rozwagi i odpowiedniego przygotowania do różnego rodzaju aktywności. Zadbajmy zatem o odpowiedni strój, dostosujmy trasę wycieczki do warunków pogodowych oraz swoich możliwości, zwracajmy również uwagę na komunikaty TOPR i GOPR, a na stokach pamiętajmy o kaskach.

W tym sezonie, Góralski Karnawał odbędzie się w dniach 9-12 lutego

Ferie można również w ciekawy sposób spędzić w mieście. Nie zawiodą się także ci, którzy od aktywnego wypoczynku wolą poznawanie kultury i tradycji. Małopolska kultura jest niezwykle bogata, a tradycje różnorodne i wciąż żywe. Planując wypoczynek w Małopolsce warto zatem spojrzeć na kalendarz wydarzeń i wybrać te, które wzbudzą nasze zainteresowanie. Udział w nich będzie z pewnością dużym przeżyciem, dostarczy wielu wrażeń i na długo pozostanie w pamięci. A jest w czym wybierać.

Szczególnie polecamy ofertę małopolskich instytucji kultury, która jest naprawdę wyjątkowa.  Jedną z takich propozycji, której nie można pominąć spędzając ferie na Podhalu jest oferta Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Muzeum to wspaniała wizytówka nie tylko Podhala, ale całej Polski.
W tym sezonie odwiedzający będą mogli zobaczyć na nowo zaaranżowane wystawy etnograficzną
i przyrodniczą. Swoje propozycje na ferie przygotowały również m.in. Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Miasteczko Galicyjskie, Skansen w Szymbarku, a w Krakowie – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka czy Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

“Aby być „na bieżąco” z małopolską, zimową ofertą turystyczną serdecznie zapraszamy do oglądania magazynu „Ślizg” na antenie TVP3 Kraków oraz na Facebooku na profilu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a także regionalnym profilu turystycznym Odkryj Małopolskę, Instagramie i Tik Toku” – poleca Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.