Madagaskar szczepi pracowników turystyki i ludność wysp turystycznych

Wyspy Nosy Be, Madagaskar
Wyspy Nosy Be, Madagaskar, fot. Sandy Ravaloniaina / Unsplash

Granice Madagaskaru zostały zamknięte w marcu 2020 r. Od w października do marca 2021 r., częściowo dla turystów otwarte były wyspy Nosy Be. Teraz Madagaskar przygotowuje się do ponownego otwarcia granic, chociaż władze nie ogłosiły jeszcze ustalonej daty. Trwają jednak szczepienia pracowników branży turystycznej – informuje ONTM.

Interesariusze z branży turystycznej na Madagaskarze mobilizują się do wprowadzenia szczepień dla wszystkich pracowników sektora. Chodzi o personel hotelowy, przewodników, kierowców, rowerów wodnych itp. 29 maja rozpoczęto kampanię szczepień na turystycznej wyspie Nosy Be. Celem krótkoterminowym jest osiągnięcie wskaźnika szczepień na poziomie 60 proc. populacji wyspy. Kampania została następnie uruchomiona 5 czerwca w stolicy Antananarivo. Turystyczna wyspa Sainte-Marie należy również do priorytetowych stref szczepień określonych przez rząd Madagaskaru.

Dyrektor wykonawczy ONTM (Narodowa Organizacja Turystyczna Madagaskaru), Vola Raveloson, podkreśla, że „inicjatywa ta ma na celu ochronę zarówno pracowników turystycznych, jak i miejscowej ludności, a także uspokojenie międzynarodowych partnerów i turystów co do środków, podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w całej gałęzi turystyki. Jest organizowana wspólnie z władzami odpowiadającymi za zdrowie w naszym kraju oraz we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia.”

Madagaskar otrzymał pierwszą partię 250 tys. dawek szczepionki w ramach inicjatywy COVAX. Oprócz sektora turystycznego, z programu szczepień skorzysta również cała ludność Madagaskaru. Władze utworzyły kilka ośrodków masowych szczepień, aby przyspieszyć ten proces.

Turystyka jest drugim co do wielkości sektorem przynoszącym wpływy do budżetu Madagaskaru. Kampania szczepień ma wyraźnie na celu ożywienie gospodarki, a władze kraju, choć nie podają jeszcze konkretnej daty, przygotowują się do ponownego otwarcia na turystów.

Dzięki Itace na Madagaskarze powstała szkoła