Dzięki Itace na Madagaskarze powstała szkoła

Szkoła na Madagaskarze/fot. archiwum Itaki

W lutym ruszyły pierwsze zajęcia w szkole w Mahajanga na Madagaskarze, która powstała dzięki współpracy UNICEF Polska z Itaką.

Touroperator od ponad 10 lat wspiera programy pomocowe UNICEF, działając na rzecz dzieci. W ostatnim czasie, dzięki tej współpracy w miejscowości Mahajanga na Madagaskarze powstała szkoła z wielofunkcyjną klasą.

Wybudowana wspólnie z UNICEF szkoła zapewni edukację dla ponad 2000 dzieci rocznie z regionu Boeny. Projekt obejmował również przeszkolenie nauczycieli z regionu Boeny, którzy będą prowadzić zajęcia w tej placówce. To właśnie wykształcenie jest szansą dla tych dzieci na lepszą przyszłość.

Wybudowana szkoła to nie tylko miejsce nauki i zabawy, ale także bezpieczne schronienie. Budynek został wykonany z trwałych, odpornych na działanie klęsk żywiołowych materiałów. Jego stabilne fundamenty i solidna konstrukcja zapewnią odpowiednią izolację podczas powodzi i ochronę w czasie cyklonów, które często nawiedzają położony w północno-zachodniej części Madagaskaru region Boeny.

Jean Clovis Randriamalaza, dyrektor szkoły, powiedział: „Od czasu budowy nowej klasy odnotowaliśmy 85-procentowy wzrost liczby zapisanych uczniów, a liczba dzieci uczęszczających na zajęcia uzupełniające, aby mogły powrócić do przerwanej nauki, wzrosła prawie dwukrotnie – z 10 do 18 w roku szkolnym 2019/2020.

Po wybudowaniu nowej klasy rodzice ponownie nabrali zaufania do szkoły, a nauczyciele bardziej się zaangażowali. Dzieci mają wreszcie szansę na naukę w odpowiednich warunkach z odpowiednimi materiałami. To niesamowite, jak wielu rodziców przychodzi teraz na zebrania szkolne. Wcześniej przychodziło może trzydzieścioro, teraz mamy po 70 osób, a czasem więcej. Dodatkowo fakt, że budowa szkoły łączy się z sadzeniem nowych drzew, jest dużym plusem. Nauczyciele i uczniowie od razu ustalili harmonogram opieki nad roślinami, za które odpowiadają.”

 

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center