Lotnisko we Wrocławiu – ponad milion pasażerów w tym roku

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Od początku roku wrocławskie lotnisko obsłużyło 1,15 mln podróżnych, o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W maju 2018 z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 288 tys. pasażerów, o 18,3 proc. więcej niż w maju 2017.
W maju największy wzrost – prawie o 133 proc., odnotowały czartery. Zaraz po nich są tanie linie ze wzrostem o blisko 30 proc.. Pasażerów przybyło na trasach obsługiwanych przez przewoźników sieciowych (wzrost o 17 proc.).

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Niezmiennie ogromną popularnością cieszy się oferta przewoźników niskokosztowych, a wprowadzane przez nich nowe kierunki dobrze wpisują się w oczekiwania pasażerów. Systematycznie rozwija się też segment sieciowych połączeń międzynarodowych, podróżni zyskują nowe połączenia do kluczowych europejskich portów. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie ofertą biur podróży. Szczyt sezonu dopiero przed nami. Dlatego wszystko wskazuje na to, że zgodnie z prognozami w całym 2018 roku obsłużymy ponad 3,2 mln pasażerów.”

W maju 2018 z niskokosztowych połączeń międzynarodowych skorzystało ponad 186 tys. pasażerów, o 29,7 proc. więcej niż w maju 2017. Na niemal wszystkich trasach na Wyspy Brytyjskie oraz na kierunkach południowych samoloty latają wypełnione w ponad 90%. Wśród tych ostatnich rekordy biją trasy do Hiszpanii, Portugalii i Włoch. W samolotach do Lizbony zajętych jest około 95 proc. miejsc, na Teneryfę i do Malagi 94 proc., a niewiele mniej do Alicante, na Majorkę, do Rzymu czy Mediolanu.

Z oferty przewoźników sieciowych na trasach międzynarodowych skorzystało w maju ponad 40 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Już tradycyjnie najwięcej podróżnych wybrało połączenia do Frankfurtu nad Menem i Monachium, czyli wielkich portów przesiadkowych. Dużą popularnością cieszyło się też nowe, uruchomione pod koniec maja połączenie Air France na główne lotnisko Paryża. Samoloty na tej trasie były wypełnione prawie w 90 proc..

Przewoźnicy sieciowi sukcesywnie wzbogacają swoją ofertę z Wrocławia. Linie Eurowings od końca marca tego roku uruchomiły rejsy do Stuttgartu. Pasażerowie z Wrocławia korzystają też z połączeń sieciowych do Kopenhagi (SAS), Zurychu (SWISS), Düsseldorfu (Eurowings, spółka Lufthansy) Warszawy i Tel Awiwu (PLL LOT). Nowe połączenie do Brukseli ogłosiły flagowe belgijskie linie Brussels Airlines. Pierwszy samolot na tej trasie wystartuje 29 października.

Wyraźnie rośnie zainteresowanie ofertą biur podróży. W maju tego roku z ich oferty skorzystało ponad 32 tys. podróżnych. Dla porównania: w maju 2017 było to niespełna 14 tys. pasażerów. W siatce na lato 2018 znajduje się w sumie 25 kierunków czarterowych, w tym cztery nowości: Ateny, Izmir oraz tunezyjska wyspa Djerba.