Lotnisko we Wrocławiu – ponad 3 miliony pasażerów

fot. Wiktor Wojniak/lotnisko we Wrocławiu

Od początku stycznia do końca października 2019 w Porcie Lotniczym Wrocław przybyło blisko 7 proc. podróżnych (w porównaniu do analogicznego okresu 2018). Pod względem dynamiki wzrostu najlepiej wypada segment sieciowych połączeń międzynarodowych – przewoźnicy odnotowali tu w sumie ponad 13 proc. pasażerów więcej.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: „Szacujemy, że obsłużymy w tym roku łącznie ok. 3,5 miliona podróżnych, czyli najwięcej w historii naszego portu. Cieszy nas fakt, że nowe tegoroczne połączenia, jak Amsterdam, bardzo dobrze wpisują się w oczekiwania pasażerów. Istotne jest również to, że rozwijają się wszystkie segmenty połączeń.”

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 3,3 miliona pasażerów.

W październiku 2019 wrocławskie lotnisko obsłużyło ogółem ponad 291 tys. pasażerów, czyli o blisko 4 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Uwagę zwraca rosnąca popularność większości połączeń sieciowych. Wyraźnie wzrosła liczba podróżnych na trasach do Düsseldorfu (połączenie obsługiwane przez linie Eurowings), na główne lotnisko Paryża (Air France), do Frankfurtu (Lufthansa), Kopenhagi (SAS) czy Zurychu (SWISS). Utrzymuje się również rekordowo duże zainteresowanie połączeniem do Amsterdamu (KLM).

Jak wygląda sytuacja w pozostałych segmentach?

O 60 proc. wzrosła liczba podróżnych korzystających z oferty biur podróży (na wycieczki poleciało ponad 26 tys. osób). Blisko 11 proc. pasażerów przybyło w ruchu krajowym, na co złożyły się bardzo dobre wyniki na obsługiwanej przez PLL LOT trasie na Lotnisko Chopina oraz na obsługiwanej przez linie Ryanair trasie do Gdańska.

Jeśli chodzi o segment międzynarodowych połączeń niskokosztowych, to już tradycyjnie na większości kierunków w samolotach zajętych było średnio ponad 90 proc. miejsc.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław, podkreślił: „Jest to bardzo dobre kryterium popularności danego połączenia. Fakt, że na większości rejsów w danym miesiącu zajęte są prawie wszystkie miejsca pokazuje, jak dużym zainteresowaniem pasażerów się cieszą.”

Przypomnijmy, że na przełomie października i listopada ruszyły nowe połączenia do Odessy. Są realizowane przez linie Ryanair i Wizz Air.