Lotnisko we Wrocławiu – ponad 2,4 miliona pasażerów w 2016

archiwum Lotniska we Wrocławiu

Z usług Lotniska we Wrocławiu w roku 2016 skorzystała rekordowa liczba pasażerów – 2 419 559. To o ok. 100 tys. pasażerów więcej niż w roku 2015 (wzrost o 4,3 proc.).

Znaczący wzrost odnotowały tanie linie, a na wielu kierunkach wypełnienia sięgały ponad 90 proc. Z połączeń krajowych skorzystało 478 tys. pasażerów, wzrost o 9,3 proc.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: “Przewoźnicy wprowadzili w 2016 roku łącznie 10 nowych połączeń, kierunki południowe zyskują status całorocznych, istotne znaczenie ma również bogata oferta na trasie do Warszawy. Stabilnie rozwijają się też sieciowe połączenia międzynarodowe, czyli obsługiwane przez przewoźników tradycyjnych. To był znakomity rok, zakończony imponującym finiszem.”

W grudniu 2016 z wrocławskiego lotniska skorzystało ponad 188 tys. pasażerów, o ponad 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Z oferty tanich przewoźników na trasach międzynarodowych skorzystało blisko 1,36 miliona pasażerów. Tanie linie odnotowały w skali roku wzrost o 8,6 proc. W przypadku aż 13 połączeń niskokosztowych samoloty były wypełnione w ponad 90 proc.. Dotyczy to zarówno kierunków na Wyspy Brytyjskie, jak i południowych (Malaga, Alicante, Teneryfa, Rzym, Barcelona).

W sezonie letnim tanie linie Ryanair uruchomią dwa połączenia – do Lizbony oraz na Majorkę.

Z połączeń krajowych skorzystało łącznie ponad 478 tys. pasażerów, czyli o 9,3 proc. więcej niż przed rokiem. Na ten wynik złożyły się przede wszystkim ogromna popularność dwóch połączeń na trasie z Wrocławia do Warszawy oraz duża liczba rejsów (codziennie 9). Znaczący wzrost odnotowały zarówno tanie linie Rynair (15,7 proc.), które od października 2016 latają na Lotnisko Chopina, jak i PLL LOT (7,9 proc.).
Nowościami w ofercie krajowej były połączenia sezonowe do Olsztyna i Radomia (uruchomione przez linie Sprint Air).

W 2016 roku najwięcej podróżnych przybyło na trasach do Düsseldorfu (24,7 proc.) oraz do Monachium (9,1 proc.). Z międzynarodowych połączeń sieciowych, do największych europejskich portów przesiadkowych, skorzystało blisko 343 tys. pasażerów, czyli o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Dariusz Kuś dodał: “O potencjale tego segmentu połączeń świadczy fakt, że przewoźnicy zwiększają liczbę rejsów. W tym roku Lufthansa wprowadziła 6 dodatkowych lotów w tygodniu na trasie do Frankfurtu. Z Wrocławia można dziś wygodnie, z tylko jedną przesiadką w dużym hubie, zaplanować dalszą podróż, w tym również na trasach transkontynentalnych. Spodziewamy się, że w 2017 roku obsłużymy około 400 tysięcy pasażerów więcej niż w 2016, co daje około 2,8 mln pasażerów.”