Lotnisko we Wrocławiu – ponad 1,2 mln pasażerów od początku roku

archiwum Lotniska we Wroclawiu

Od początku tego roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył już ponad 1,2 pasażerów, czyli o 11,5 proc. więcej niż przed rokiem.

W maju z usług wrocławskiego lotniska skorzystało prawie 318 tys. tys. pasażerów, o 10,4 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Przewoźnicy sieciowi na trasach międzynarodowych odnotowali wzrost o ponad 20 proc.

Na pierwszych miejscach, pod względem liczby pasażerów, znajdują się Frankfurt i Monachium, oba kierunki obsługiwane przez Lufthansę. 6 maja ruszyło nowe połączenie sieciowe Wrocław-Amsterdam, obsługiwane przez globalnego potentata, holenderskie linie KLM. Samoloty na tej trasie latają codziennie.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław, powiedział: “Zainteresowanie pasażerów, już w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego kierunku, jest bardzo duże. Wszystko wskazuje na to, że Amsterdam powtórzy sukces połączenia na główne lotnisko Paryża, uruchomione przez linie Air France w podobnym okresie przed rokiem.”

Tanie linie przewiozły w maju blisko 200 tys. pasażerów, o 5,7 proc. więcej w porównaniu do maja 2018. W przypadku prawie wszystkich połączeń niskokosztowych w samolotach zajętych jest średnio ponad 90 proc. miejsc. Dotyczy to zwłaszcza tras do Hiszpanii, Włoch, na Maltę czy na Kretę, kierunków brytyjskich, wschodnich, a także połączeń do Paryża Beauvais, Eindhoven czy Reykjaviku.

Systematycznie przybywa podróżnych w ruchu krajowym. Na trasie na warszawskie Lotnisko Chopina przewoźnik, PLL LOT, odnotował ponad 12proc. pasażerów więcej niż w maju rok temu.

W niezwykle dynamicznym tempie rozwija się ruch czarterowy – w maju z oferty biur podróży skorzystało ponad 34proc. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza Turcja, Grecja, Hiszpania i Bułgaria, podróżni mają też do wyboru Egipt, Tunezję, Włochy czy Albanię. Tegoroczną nowością w ofercie biur podróży jest Algarve, najbardziej na południe położony region Portugalii. Loty czarterowe do Algarve zostaną uruchomione w czerwcu. Drugą propozycją w Portugalii w ofercie biur podróży jest Madera.

W tegorocznym sezonie letnim podróżni wrocławskiego portu mają do dyspozycji w sumie 83 połączenia: 50 niskokosztowych, w tym 18 atrakcyjnych kierunków południowych, 9 sieciowych oraz 24 połączenia czarterowe.