Lotnisko we Wrocławiu – luty lepszy o prawie 17 proc.

archiwum Lotniska we Wrocławiu

W lutym Lotnisko we Wrocławiu obsłużyło ponad 177 tys. pasażerów, o 16,6 proc. (25 tys. osób) więcej niż w drugim miesiącu 2016 roku.

Aż o 81 proc. więcej pasażerów zdecydowało się na podróż do Warszawy z tanimi liniami. Wynikało to przede wszystkim z większej liczby lotów na tej trasie oferowanych przez linie Ryanair oraz zmiany portu docelowego na lotnisko im. Chopina, co okazało się dużym ułatwieniem dla podróżnych.

Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, powiedział: “Dynamicznie rośnie zainteresowanie pasażerów lotami krajowym, z których skorzystało prawie 43 tys. pasażerów. Oznacza to wzrost o 34,5 proc.”

W lutym z tanich połączeń międzynarodowych, realizowanych przez linie Ryanair i Wizzair skorzystało o 12,4 proc. więcej niż rok temu. To w największej mierze zasługa nowych kierunków – Madrytu, Kijowa, Belfastu, Birmingham, Manchesteru i Newcastle czy Malty, która została w rozkładzie na zimę. Drugim czynnikiem kształtującym wzrosty w tym segmencie połączeń jest coraz lepsze wypełnienie samolotów.

Jarosław Sztucki dodał: “Tu poza tradycyjnie popularnymi kierunkami na Wyspy Brytyjskie, bardzo duże wypełnienie zanotowały samoloty lecące na południe Europy oraz na Wyspy Kanaryjskie. Rekordowo wyglądało zainteresowanie Teneryfą, w przypadku której samoloty wypełnione były aż w 97 proc. oraz Maltą, gdzie zajętych było 93 proc. miejsc. Doskonale radziły sobie też Barcelona, Madryt i Rzym z wypełnieniem przekraczającym 90 proc.”

Znacznie zwiększyło się również zainteresowanie lotami do Skandynawii – szczególnie do Oslo (wzrost o 15,5 proc.) i Sztokholmu (o 13,7 proc.).

W segmencie sieciowych połączeń międzynarodowych do największych europejskich hubów przesiadkowych odnotowano ponad 26,5 tys., czyli o 9,8 proc. więcej niż w lutym 2016. Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się loty do Düsseldorfu – wzrost na tej trasie wyniósł aż 66 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z kolei o 10,1 proc. było więcej osób latających na trasie Wrocław – Frankfurt.
Liczba pasażerów korzystających z lotów czarterowych wzrosła o 33 proc.