Lotnisko w Modlinie – I kwartał gorszy o 32 proc.

Gorszy I kwartał lotniska w Modlinie
Lotnisko w Modlinie/fot. archiwum Lotniska w Modlinie

W pierwszym kwartale 2020 roku z usług lotniska w Modlinie skorzystało 489 232 pasażerów, o 32 proc. mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku 2019.

Od początku roku do końca marca odnotowano 3 698 operacji lotniczych, o prawie 27 proc. mniej w stosunku do I kwartału 2019 roku.

Aktualnie na lotnisku zbazowanych jest 6 samolotów Ryanaira, które odbywają cykliczne loty techniczne. Z początkiem kwietnia przewoźnik rozpoczął przewozy cargo, dostarczając do Polski – wykorzystując Lotnisko Warszawa/Modlin – ładunki ze sprzętem medycznym i ochronnym.

W godzinach funkcjonowania lotniska, między 7:00 a 19:00 odbywają się także loty szkolne i treningowe, typu General Aviation oraz loty wojskowe o statusie State. W pierwszym kwartale 2020 r. samoloty General Aviation wykonały w sumie 426 lądowań i 417 startów.

Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin, powiedział: „Na początku roku liczyliśmy, że najbliższy czas będzie wyjątkowy, że znikną przeszkody, które powstrzymują rozwój naszego portu i będziemy mogli odpowiedzieć na coraz większe zapotrzebowanie przewoźników i touroperatorów. Planowaliśmy także huczne obchody związane z 100-leciem Bitwy Warszawskiej, tak mocno związanej z terenem, na którym leży nasz port lotniczy.

Dziś jednak najważniejsze jest przetrwanie lotniska, które tnie koszty, zawiesza inwestycje i oszczędza na wszystkich wydatkach. Zredukowaliśmy też w porozumieniu z pracownikami pensje, by móc chronić ich miejsca pracy. Wsparcie Wspólników w tym ciężkim dla całej branży czasie, a także zaliczenie lotniska do grupy portów objętych pomocą rządową to obecnie priorytetowe sprawy. Wierzymy, że Rada Ministrów i Ministerstwo Infrastruktury zdają sobie sprawę z kluczowego znaczenia naszego lotniska dla Mazowsza i nie wykluczą ze wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej.”

W ubiegłym roku lotnisko modlińskie obsłużyło rekordową liczbę 3 106 041 pasażerów a w szczytowym okresie sezonu letniego obsługiwane były 52 kierunki regularne i 8 czarterowych.

Na najbliższy sezon letni Ryanair zaplanował 51 tras z i do Modlina