Lotnisko w Krakowie – rekordowy lipiec

archiwum Lotniska w Krakowie

W lipcu z usług Lotniska w Krakowie skorzystało 488 406 pasażerów, o 13 proc. (58 tys. osób) więcej niż w siódmym miesiącu 2015 roku. To najlepszy wynik w historii lotniska.

W lipcu odnotowano także rekordową liczbę pasażerów w ciągu jednego dnia. 24 lipca z usług krakowskiego lotniska skorzystało 19 746 osób.

W lipcu odnotowano 3 998 operacji lotniczych, o 13 proc. więcej niż w lipcu 2015 roku. Od początku roku w krakowski port lotniczy obsłużył 2 798 487 pasażerów (prawie 400 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wzrost o 16 proc. więcej).

Według danych na dzień 31 lipca., łącznie z tytułu Światowych Dni Młodzieży, krakowskie lotnisko obsłuży ponad 200 dodatkowych operacji lotniczych. Są to zarówno dodatkowe rejsy linii regularnych, jak również loty czarterowe. Ponadto część linii lotniczych zaplanowała w tym czasie przylot do Krakowa większymi maszynami. Dodatkowe loty, większe samoloty lub loty czarterowe oferują m.in. linie: Vueling, Alitalia, Iberia, Lufthansa, PLL LOT, KLM, Brussels Airlines, Austrian Airlines.
W okresie od 19 lipca do 6 sierpnia lotnisko planuje obsłużyć około 40 tys. dodatkowych pasażerów (pielgrzymów). Obecnie, dobowa przepustowość lotniska to 29 tys. pasażerów. Pierwszy zarejestrowany pielgrzym przyleciał na krakowskie lotnisko 16 lipca.
Od 31 lipca rozpoczęły się powroty pielgrzymów do domów. Krakowskie lotnisko spodziewa się obsłużyć rekordowy ruch pasażerski na początku sierpnia. W pierwszy dzień sierpnia Kraków Airport spodziewa się ponad 20 tys. pasażerów (zarówno przylatujących jak i odlatujących) z czego ponad ¼ to pielgrzymi. W poniedziałek (1 sierpnia) 30 dodatkowych samolotów skorzysta z lotniska, a ostatnia operacja lotnicza związana z ŚDM zaplanowana jest na 9 sierpnia.

Najwięcej dodatkowych przylotów pielgrzymów było w poniedziałek (25 lipca) i we wtorek (26 lipca) (odpowiednio 9 i 7 rejsów) z kolei 1 i 2 sierpnia jest zaplanowanych najwięcej odlotów z Krakowa. Biorąc pod uwagę szczyt sezonu letniego oraz dodatkowy ruch związany z ŚDM szacuje się, że w najbliższych dniach łącznie w ciągu doby z infrastruktury lotniska będzie korzystać ponad 20 tys. osób (łącznie przylatujących i odlatujących).