Lotnisko w Krakowie powoli odżywa. Czerwiec jeszcze był bardzo słaby

Lotnisko w Krakowie powoli odżywa
Lotnisko w Krakowie/fot. archiwum Lotniska w Krakowie

W czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 14 398 pasażerów, o 98 proc. mniej niż w czerwcu 2019 roku.

Od początku 2020 roku na krakowskim lotnisku obsłużono 1 549 062 pasażerów, czyli o 2,258 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, powiedział: „Czerwiec to miesiąc, gdy Kraków Airport mozolnie, ale konsekwentnie odbudowuje się po 2,5 miesięcznym zamknięciu. Z każdym dniem zaczęło się pojawiać coraz więcej pasażerów. Podróżujący ze zrozumieniem przyjmują nowe standardy sanitarne wprowadzone w trosce o ich bezpieczeństwo i komfort”. W ciągu pierwszych tygodni funkcjonowania „odmrożonej” siatki połączeń użytkownicy lotniska zobowiązani są do noszenia maseczek, trzymania dystansu sanitarnego. Ogólnie dostępnie są środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo dezynfekowany jest terminal, łącznie ze stacją pociągu Kolei Małopolskich.

1 czerwca wznowione zostały krajowe połączenia lotnicze – rozpoczęły się  codzienne rejsy z Krakowa do Warszawy i Gdańska. Powróciło także połączenie z Kraków Airport na Mazury (Olsztyn). 17 czerwca uroczyście, salutem wodnym, przywitany został samolot Lufthansy z Frankfurtu, który zainaugurował wznowienie tras międzynarodowych.

W lipcu i sierpniu w ramach akcji #LotNaWakacje PLL LOT, pasażerowie będą mogli skorzystać aż z 11 tras #PROSTOzKRAKOWA, w tym 10 nowości, miedzy innymi do Rzymu-Fiumicino, Kalamaty, Kawali, Barcelony, Zadaru, Chanii, Dubrownika, Salonik, a także na Santorini, Korfu, Zakynthos. W tej ofercie tylko Dubrownik był już w siatce połączeń Kraków Airport. Hiszpania, Grecja czy Włochy zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów wybierających Kraków Airport, więc wakacyjna oferta linii LOT powinna dodatkowo ułatwić planowanie letnich podróży.