Lotnisko w Krakowie – 15 nowych kierunków w 2020 roku

fot. archiwum lotniska w Krakowie

W 2020 roku uruchomionych zostanie 15 nowych tras z lotniska w Krakowie. Wśród nich codzienne rejsy Air France do Paryża, LOT-em do Nowego Jorku oraz czartery do Albanii.

Nowymi kierunkami w siatce połączeń Kraków Airport będą rejsy Wizz Air do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Oraz Ryanaira do Podgoricy.

Od 3 maja 2020 roku PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK. Jednocześnie narodowy przewoźnik zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z 3 do 5 połączeń tygodniowo.

3. edycja ACI Customer Experience Global Summit w Krakowie

Na konferencji ACI Customer Experience Global Summit, odbywającej się we wrześniu 2019 r. na indonezyjskiej wyspie Bali, ACI World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) uroczyście ogłosiła, że przyszłoroczne wydarzenie, czyli 3. edycja ACI Customer Experience Global Summit, które zaplanowano w dniach 7-10 września 2020 r., odbędzie się w Krakowie. Kraków Airport wystąpi w roli gospodarza tej prestiżowej konferencji.

Co roku na konferencji zrzeszającej światowe porty lotnicze, spotykają się delegaci, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom jak najlepszy komfort i wysokiej jakości usługi na lotniskach. W 2019 roku Angkasa Pura 1 na Bali w Indonezji była pierwszym organizatorem z regionu Azji i Pacyfiku, w przyszłym roku Kraków będzie pierwszym europejskim gospodarzem tego wydarzenia.
Priorytetem i zarazem najtrudniejszym aktualnie prowadzonym projektem infrastrukturalnym jest nowa droga startowa.

Lotnisko w Krakowie z bramkami biometrycznymi

Ponadto realizowane będą opracowania dla: wariantowej koncepcji wielobranżowej oraz projektu budowlanego dla nowego terminalu cargo oraz koncepcji wstępnej oraz koncepcji wielobranżowej dla rozbudowy terminala pasażerskiego. Ogłoszone zostaną tez przetargi na budowę biurowca, rozbudowę płaszczyzny postojowej samolotów w części zachodniej oraz przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Kraków Airport zostanie wyposażony w biometryczne bramki ABC /10 sztuk/ wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, wylatujących lub przylatujących do strefy Schengen, posiadających biometryczny paszport. Ma to usprawnić obsługę podróżnych i ułatwić pracę służbom na lotnisku. Zakup urządzeń na krakowskim lotnisku zostanie sfinansowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji na wniosek Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.