Lotnisko Chopina: trzeci milion na koniec kwartału. Czartery mocno pomogły

fot. archiwum Lotniska Chopina w Warszawie

We wrześniu Lotnisko Chopina odprawiło 1,051 mln pasażerów, czyli o ponad 10 tys. więcej niż na początku kwartału. Tym samym po raz trzeci w tym roku, stołeczny port przekroczył barierę miliona odprawionych pasażerów.

Andrzej Klewiado, rzecznik prasowy Lotniska Chopina, powiedział: „Wrzesień pozytywnie nas zaskoczył, a to pokazuje, że pasażerowie nie mają już obaw związanych z lataniem, stosują się do zaleceń, szczepią się i chętnie wybierają transport lotniczy. Jeśli ta tendencja się utrzyma, a ruch nadal będzie się odbudowywać, to mamy szanse na wypracowanie naprawdę dobrego wyniku w tym roku.”

W lipcu warszawskie lotnisko odprawiło 1,040 mln pasażerów, a w sierpniu 1,185 mln. We wrześniu po raz trzeci w tym roku udało się przekroczyć granicę miliona podróżnych. Bilans całego kwartału to 3,276 mln odprawionych pasażerów.

Tak dobre wyniki stołecznego portu bardzo cieszą, szczególnie że ostatni miesiąc na Lotnisku Chopina był o ponad 115 proc. lepszy od zeszłorocznego września i o ponad 430 proc. lepszy od wyników miesięcznych z pierwszego kwartału 2021.

Jednocześnie bilans ostatniego kwartału to ponad połowa tego, co Lotnisko Chopina wypracowywało w analogicznym okresie rekordowego 2019 roku. Od początku roku stołeczny port obsłużył 5,142 mln pasażerów.

W okresie od stycznia do sierpnia tego roku większość pasażerów wybierała połączenia w strefie Schengen (56,5 proc.). Ruch na warszawskim lotnisku odbudowuje się szybciej niż w wielu innych miastach Europy. Pod względem procentowym wyprzedzamy w tym rankingu lotniska w Madrycie (MAD), Frankfurcie (FRA), Amsterdamie (AMS) czy Paryżu (CDG).

Czartery z największym wpływem na odbudowę ruchu

Loty związane ze zorganizowaną turystyką zagraniczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród podróżnych nie tylko w sezonie wakacyjnym, lecz także we wrześniu, czyli tuż po wakacjach.
Tylko we wrześniu z usług tych przewoźników skorzystało 259 tys. podróżnych, czyli 24 proc. wszystkich pasażerów Lotniska Chopina.

Najchętniej wybieranymi państwami w ofercie czarterowej były Grecja, Turcja i Hiszpania, natomiast najpopularniejszymi trasami czarterowymi według liczby pasażerów były Antalya, Heraklion i Rodos.
Wśród przewoźników nierozkładowych największą popularnością cieszyły się Enter Air (54 proc.), Smartwings (23 proc.) i PLL LOT (8 proc.).

Londyn liderem

Wielki powrót Londynu, który po brexicie i w związku ze stanem pandemii ustępował miejsca wśród najchętniej wybieranych tras regularnych, znów znalazł się na pierwszym miejscu. Za nim na podium we wrześniowym zestawieniu są Paryż i Amsterdam. Wśród regularnych połączeń zagranicznych krajami najczęściej wybieranymi przez pasażerów były Niemy, Grecja i Włochy.

Wśród przewoźników rozkładowych największą i niesłabnąca popularnością cieszy się PLL LOT (59 proc.), za nim jest WIZZ Air (21 proc.), a na trzecim miejscu Lufthansa (4 proc.).

Rekordowy wrzesień na Lotnisku Chopina