Lotnisko Chopina: ponad 6,5 mln podróżnych odprawionych od początku roku

fot. D. Kłosiński

Lotnisko Chopina w Warszawie odnotowało wzrost ruchu pasażerskiego w 2023 roku, odprawiając już ponad 6,5 mln podróżnych od stycznia do maja. W maju tego roku liczba pasażerów wyniosła 1,6 mln, co stanowi odbudowę ruchu na poziomie 97 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca przed pandemią w 2019 roku.

W maju 2023 roku Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło 1 597 829 mln pasażerów, co oznacza odbudowę ruchu o 97 proc. w odniesieniu do tego samego miesiąca przedpandemicznego 2019 roku. Majowy wynik jest lepszy o ponad 250 tys. od prognoz lotniska.

Spośród 1,6 mln pasażerów odprawionych w maju 2023 roku, 415,5 tys., czyli 26 proc., wybrało Lotnisko Chopina jako port przesiadkowy. W sumie od początku roku Lotnisko Chopina odprawiło 6 525 980 pasażerów, z czego 5,9 mln w ruchu międzynarodowym i 623 tys. w ruchu krajowym. Większość pasażerów podróżowała w ruchu Schengen – 63 proc., a 37 proc. wybrało kraje Non-Schengen.

„W maju odprawiliśmy znacznie więcej pasażerów lotów czarterowych niż w tym samym okresie 2019 roku. Było ich ponad 222 tys., czyli o 20 proc. więcej rok do roku. Świadczy to o tym, że pasażerowie chcą podróżować, a rozpoczęty sezon urlopowy z pewnością będzie rekordowy” – mówi Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina.

W czołówce pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów kierunków od początku 2023 roku znajdują się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Podróżni korzystający z połączeń czarterowych najchętniej decydują się na takie miejsca, jak: turecka Antalya, egipskie Marsa Alam i Hurghada, hiszpańskie Las Palmas i Teneryfa.

Z początkiem czerwca poszerzyła się siatka połączeń na Lotnisku Chopina. Po pandemicznej przerwie na warszawskie lotnisko powrócił belgijski przewoźnik Brussels Airlines należący do grupy Lufthansa. W okresie wakacyjnym rejsy do Brukseli będą odbywać się sześć razy w tygodniu, a od początku września planowane jest zwiększenie częstotliwości do 12 lotów tygodniowo. Nowością jest także pojawienie się
w stołecznym porcie Pegasus Airlines – niskokosztowych, tureckich linii lotniczych. Pegasus obsługuje rejsy do i z Ankary raz w tygodniu.

Michał Fijoł nowym prezesem PLL LOT