Lotnisko Chopina – październik lepszy o 173 proc.

fot. Dariusz Kłosiński

W październiku Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 883 tys. pasażerów, o ponad 173 proc. więcej niż w dziesiątym miesiącu ubiegłego roku.

Od początku roku do końca października Lotnisko Chopina odprawiło łącznie 6,019 mln pasażerów, co oznacza, że już w październiku pobity został całoroczny wynik z 2020 roku (5,48 mln). Tendencja w ruchu pasażerskim pozwala zakładać, że w 2021 roku w Warszawie odprawionych zostanie ponad 7 mln osób.

Stołeczny port notuje również dobrą dynamikę w odbudowie liczby operacji lotniczych. W okresie od stycznia do września wyniosła ona 57 proc. i była wyższa od wyników takich lotnisk, jak Wiedeń, Bruksela czy Amsterdam.

Współczynnik wypełnienia samolotów operujących na Lotnisku Chopina przewyższa wyniki z 2019 roku. Od stycznia do października włącznie wyniósł on ponad 80 proc. i był wyższy o około 10 punktów procentowych w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku.

Zdecydowana większość pasażerów (577 tys.) podróżowała na pokładzie przewoźników tradycyjnych.
Podróże z liniami niskokosztowymi wybrało 163 tys. osób, a czartery – 144 tys.
Najpopularniejszym przewoźnikiem pozostaje niezmiennie PLL LOT, który ma 56 proc. udziału w przewozach pasażerskich.

W pierwszej piątce najczęściej wybieranych kierunków na trasach regularnych znalazły się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Kijów i Monachium. Jeśli chodzi o czartery – w dalszym ciągu wybierane są głównie krótsze południowe trasy: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion.

Lotnisko Chopina: trzeci milion na koniec kwartału. Czartery mocno pomogły