Lotnisko Chopina – otwarto strefę czytania książek

fot. archiwum Lotniska Chopina

W Światowym Dniu Miłośników Książek Lotnisko Chopina przygotowało dla swoich pasażerów kolejną ciekawą propozycję – w Terminalu lotniska otwarto strefę „Read&Fly”.

Strefa „Read&Fly” to specjalnie oznakowany regał z kilkudziesięcioma książkami przygotowanymi z myślą o pasażerach rozpoczynających swoją podróż z Lotniska Chopina. Książki z regału można wypożyczyć w oczekiwaniu na rejs, można je też zabrać ze sobą do samolotu, by potem udostępnić w innym miejscu. W lotniskowym regale warto też pozostawić swoje książki, przeczytane w czasie wcześniejszych podróży.

fot. archiwum Lotniska Chopina

Na półkach biblioteczki udostępniono ponad 80 pozycji w językach polskim, angielskim i niemieckim. Wybierać można w literaturze faktu, thrillerach, beletrystyce, powieściach kryminalnych, albumach czy bajkach dla dzieci. Strefę „Read&Fly” zlokalizowano w części tranzytowej terminala, niedaleko kontroli paszportowej. Regał został ustawiony w taki sposób, aby korzystać mogli z niego zarówno pasażerowie z rejsów krajowych i europejskich, jak również osoby, które wylatują poza strefę Schengen.

Anna Dermont, rzecznik Lotniska Chopina, powiedziała: „W dobie smartfonów, mediów społecznościowych i gier komputerowych chcieliśmy dać naszym pasażerom alternatyw. Książka jest czymś ponadczasowym. Jest nie tylko źródłem wiedzy, ale też świetnym sposobem na relaks, czy oderwanie się od codziennych zmagań.”

Duża cześć książek trafiła do strefy „Read&Fly” dzięki pracownikom „Portów Lotniczych”, którzy zdecydowali się przejrzeć swoje domowe zbiory. Pozostałe pozycje to efekt współpracy z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami kultury m.in. Instytutem Literatury, Ośrodkiem „Pogranicze”, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu czy warszawskim Instytutem Goethego. Władze lotniska liczą, że nową inicjatywę w przyszłości wspomogą sami pasażerowie, pozostawiając na półkach lotniskowej biblioteki książki, które wcześniej przeczytali.

Otwarcie nowego Szybkiego Przejścia na Lotnisku Chopina