Lotnisko Chopina – lipiec najlepszym miesiącem od początku pandemii

Coraz lepsze wyniki lotniska Chopina
fot. archiwum Lotniska Chopina

W lipcu z usług stołecznego portu skorzystało 1,040 mln pasażerów, o ponad 62 proc. więcej niż w czerwcu i o ponad 134 proc. więcej niż w lipcu ubiegłego roku. Jest to najwyższy miesięczny wynik od czasu rozpoczęcia pandemii.

Tylko przez ostatni weekend lipca przez stołeczny port przewinęło się 122 tysiące podróżnych.

Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina, powiedział: „Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina w ciągu jednego miesiąca to bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że mamy do czynienia ze stabilnym trendem wzrostowym, który nie jest dziełem przypadku, że sierpień będzie jeszcze lepszy.

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt (110 tys. pasażerów).
W samym lipcu wyprzedził go Paryż (CDG, ORY) z ruchem 29 tys. pasażerów versus 24 tys. pasażerów podróżujących z i do Frankfurtu.

Wśród pozostałych najpopularniejszych lipcowych połączeń regularnych znalazły się również Kijów i Amsterdam. Najpopularniejszymi kierunkami nierozkładowymi w lipcu tego roku były Antalya w Turcji, Rodos, Zakynthos i Heraklion w Grecji.
Antalya, znajdująca się na samym szczycie kierunków wakacyjnych jest również najpopularniejszym kierunkiem lipca w ogóle, z ruchem ponad 45 tys. pasażerów przewiezionych przez aż ośmiu przewoźników.

Od stycznia do lipca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 55 proc. pasażerów.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest PLL LOT, który realizuje prawie 65 proc. wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80 proc. wszystkich operacji pasażerskich. Wśród przewoźników nierozkładowych na drugim miejscu po Enter Air znajduje się Smartwings.

W lipcu rozpoczął operować Wizz Air jako drugi przewoźnik po PLL LOT na trasach regularnych do Olbii i Dubrownika.