Lotnisko Chopina – już ponad 10 mln pasażerów w tym roku

Embraer E195 w barwach PLL LOT na Lotnisku Chopina/fot. D. Kłosiński

Od początku roku Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło prawie 10 mln 700 tys. osób, 74,5 proc w odniesieniu do tego samego okresu przedpandemicznego roku 2019. Zdecydowana większość pasażerów decydowała się na podróż z przewoźnikami tradycyjnymi – 6,88 mln osób.

We wrześniu z usług Lotniska Chopina skorzystało 1 mln 590 tys. pasażerów, 85 proc. liczby uzyskanej we wrześniu 2019. Przy mniejszej o 20 proc. liczbie zrealizowanych operacji lotniczych oznacza to lepsze wypełnienie samolotów. Najwięcej osób w ciągu jednego dnia odprawiono w niedzielę, 18 września – 57.937. Było to zaledwie o 4.225 pasażerów mniej niż tego samego dnia 2019 roku.

W miesiącach wakacyjnych (czerwiec-wrzesień) czartery wybrało 1 mln 346 tys. pasażerów – o prawie 7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 r. Od stycznia do końca września na wypoczynek poleciało 1 mln 821 tys. osób.

Ponad 90 proc. pasażerów podróżowało w ruchu międzynarodowym, z czego 60 proc. do krajów Schengen.

Liderami Londyn i Antalya

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków regularnych jest Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Monachium. Listę „top 5” kierunków czarterowych otwiera Antalya, po niej plasują się Hurghada, Marsa Alam, Rodos i Heraklion. Turcja jest najpopularniejszym kierunkiem wśród turystów korzystających z warszawskiego portu.

Największym przewoźnikiem dla ruchu rozkładowego, jest PLL LOT, który łącznie obsłużył na warszawskim lotnisku prawie 5,5 miliona pasażerów. Największym przewoźnikiem czarterowym jest Enter AIR z 756 tys. przewiezionych osób.

Centralny Port Komunikacyjny i Lotnisko Chopina w jednej grupie kapitałowej