#LOTdoDomu – ponad 55 tysięcy Polaków wróciło do kraju

Koniec akcji #LOTdoDomu
Boeing w barwach PLL LOT/fot. archiwum PLL LOT

Przez 22 dni akcji #LOTdoDomu, samoloty PLL LOT podczas 388 specjalnych rejsów czarterowych przewiozły do domu pond 55 tysięcy Polaków.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił: „Akcja #LOTdoDomu to jedna z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej. – Jej sprawny przebieg nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie. Należą im się słowa najwyższego uznania i ogromnego podziękowania za wytężoną pracę oraz ponadstandardowe zaangażowanie.”

Loty powrotne wykonano z 71 lotnisk na całym świecie. Ponadto, w ramach akcji #LOTdoDomu przewieziono również ponad 2 tys. obywateli innych państw.

Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT, dodał: “Samoloty w ramach operacji #LOTdoDomu dotarły tam, gdzie Polacy potrzebowali pomocy w powrocie do rodzin, gdyż to misja i obowiązek narodowego przewoźnika. Sukces ten nie byłby możliwy bez poświęcenia i ciężkiej pracy zarówno naszych załóg, jak i pracowników biurowych wykonujących i koordynujących operację #LOTdoDomu. Ze względu na presję czasu i zamknięte przestrzenie lotnicze, organizacja każdego rejsu była ogromnym wyzwaniem. Konieczne było zdobycie licznych dodatkowych pozwoleń, spełnienie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie pełnego zaplecza technicznego i logistycznego.”