LOT wraca na trasę do Newark

archiwum PLL LOT

Od 28 kwietnia 2017 roku linie lotnicze PLL LOT wznawiają loty na trasie Warszawa-Newark. Rejsy będą odbywać się w w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele a od sierpnia także we wtorki.

Newark pod Nowym Jorkiem to czwarty port lotniczy w Ameryce Północnej, do którego będzie latać nasz narodowy przewoźnik (trzy pozostałe to JFK – również pod Nowym Jorkiem, Chicago i Vancouver w Kanadzie). Sprzedaż biletów na tę trasę rozpocznie się już 4 października.

Cytowany przez PAP, prezes PLL LOT Rafał Milczarski, powiedział: “Newark to jedno z najważniejszych lotnisk dla Polonii mieszkającej na wschodnim wybrzeżu USA. Po latach przerwy, możemy ponownie uruchomić to połączenie i zapewnić naszym rodakom najbardziej komfortowe przeloty do Polski. Newark to jeden z głównych amerykańskich węzłów przesiadkowych w Stanach Zjednoczonych. Dzięki powrotowi na to lotnisko stajemy się atrakcyjnym przewoźnikiem dla wielu pasażerów, którzy do tej pory jeszcze nie korzystali z naszych usług.”

PLL LOT przestał latać do Newark pod koniec października 2012 roku.

Jak podała PAP, Połączenie do Newark początkowo będzie realizowane wynajętym samolotem Boeing 767-300 z dwoma klasami podróży – biznes i ekonomiczną. Od sierpnia przyszłego roku rejsy realizowane będą samolotem Boeing 787 Dreamliner w pełnej konfiguracji trzech klas podróży – LOT business class, LOT premium economy i LOT economy.
LOT będzie latał także na nowojorskie lotnisko JFK. W tym roku po raz pierwszy polski przewoźnik będzie obsługiwał rejsy do tego portu codziennie, także w sezonie zimowym. W sumie dzięki rejsom do Newark i na JFK pasażerowie podróżujący do Nowego Jorku będą mieli do dyspozycji dwa połączenia dziennie, niemal każdego dnia.
Połączenie do Newark jest elementem strategii rentownego wzrostu LOT-u, którą linia wdraża od początku tego roku. W sumie polski przewoźnik uruchomił 23 nowe kierunki, w tym 17 października ruszy pierwsze bezpośrednie połączenie z Warszawy do Seulu w Korei Południowej.
LOT zaczął w czerwcu br. zarabiać na lataniu. Po pierwszych pięciu miesiącach linia przewiozła ponad 2 mln pasażerów. Zgodnie z prognozą, na koniec 2016 r. ma ich być ok. 5,5 mln. W ubiegłym roku LOT przewiózł ponad 4 mln pasażerów. Spółka szacuje, że na koniec tego roku linia będzie miała zysk na działalności podstawowej (przewozie pasażerów – PAP) w wysokości ponad 125 mln zł.
W nowej strategii do 2020 roku PLL LOT zakłada m.in. przewiezienie ponad 10 mln pasażerów rocznie, posiadanie 70 samolotów, w tym 16 dreamlinerów, zatrudnienie ok. 1400 osób (400 nowych pilotów i ponad tysiąc członków personelu pokładowego), rozwój połączeń do Ameryki Północnej i Azji. Linia ma być rentowna i mieć 25-proc. udział na polskim rynku, a do 2025 roku powinien on wynieść ponad 30 proc.