LOT pomoże branży zawojować Chorwację

Od lewej: Kristjan Staničić, Michał Fijoł, Irena Peršić Živadinov, Nikolina Brnjac, Rafał Milczarski, Agnieszka Puszczewicz, Paweł Niewiadomski/fot. AG

140 przedstawicieli polskich biur podróży i 40 dziennikarzy poleciało w czwartek samolotem PLL LOT do Rijeki na zaproszenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. Lot ten zainaugurował połączenia LOT-u w letnim rozkładzie z Polski. To już się staje tradycją, że narodowy przewoźnik inauguruje wspólnie z Chorwatami letni sezon. W ubiegłym roku podobna impreza odbyła się w Zadarze.

Tym razem zaproszeni goście mieli okazję zwiedzić Rijekę, Opatiję i miejscowość Vrbik na wyspie Krk. Przedtem w Opatiji odbyła się konferencja prasowa, w której wzięły udział silne reprezentacje strony chorwackiej i LOT-u.

LOT nie bez powodu współpracuje z Chorwatami. W tym sezonie samoloty narodowego przewoźnika będą latały z Polski do pięciu chorwackich miast: Dubrownika, Rijeki, Splitu, Zadaru i Zagrzebia.

Witająca gości z Polski, Irena Peršić Živadinov, dyrektor Kvarnerskiej Organizacji Turystycznej, zapewniła: „Chcemy pokazać Wam atrakcje turystyczne Kvarneru i wierzymy, połączenie lotnicze z naszym regionem pozwoli na powiększenie liczby turystów z Polski.”

Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem

Nikolina Brnjac, minister turystyki i sportu, powiedziała m.in. „Polska jest naszym ważnym rynkiem źródłowym. Od początku roku polscy turyści w Chorwacji wykupili o 122 proc. więcej noclegów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co świadczy o tym, że polscy turyści już postrzegają Chorwację jako całoroczny kierunek.
Badania wykazują, że Polacy poszukują coraz częściej destynacji o wyższej wartości, widzimy też wśród polskich turystów trend do poszukiwania integracji z lokalną ludnością, do poznawania lokalnej kultury.
Trzy ministerstwa chorwackie podjęły wspólną kampanię na rzecz zrównoważonego rozwoju. Wierzę, że polscy turyści zgodzą się, że hasło „Chorwacja naturalnie twoja” jest prawdziwe, że Chorwacja dba o zrównoważony rozwój w wielu aspektach.”

Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Organizacji Turystycznej, dodał: „Polska w ostatnich latach stała się jednym z najważniejszych rynków a także jedynym rynkiem, który w 2021 roku osiągnął lepszy wynik niż w roku 2019. Polska zajmuje 5-6 miejsce wśród gości w Chorwacji, co jest duża zasługą Agnieszki Puszczewicz, dyrektorki Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie.
Połączenie lotnicze Kvarneru z Polską z pewnością zwiększy liczbę polskich gości na Kvarnerze. W ubiegłym roku wykupili oni ponad 560 000 noclegów, czyli prawie tyle co w rekordowym roku 2019 z udziałem 3,7 proc. ogółu noclegów na Kvarnerze.”

Chcemy, żeby wszyscy Polacy latali do Chorwacji

Rafał Milczarski, prezes zarządu, skomentował: „Tradycją staje się, że LOT rozpoczyna sezon letni – wspólnie z biurami podróży – w Chorwacji. Wiadomo, że Polacy lubią przyjeżdżać do Chorwacji samochodem, ale wierzę, że wspólnie znajdziemy sposób, żeby wszyscy Polacy przylatywali samolotami LOT-u. W tym roku przygotowaliśmy 28 połączeń tygodniowo. W ubiegłym roku przewieźliśmy do Chorwacji ponad 33 tysiące Polaków, w tym liczymy na dużo lepszy wynik. Liczę też, że Chorwaci będą liczniej odwiedzać Polskę.”

Paweł Niewiadomski, prezes ECTAA oraz PIT, podkreślił: „Chorwacja może być przykładem dla wszystkich krajów europejskich, jak promować turystykę, wspólnie pracować dla dobra turystyki. Także ministerstwo turystki wzorcowo współpracuje z przedsiębiorcami z branży turystycznej i to wychodzi na dobre wszystkim stronom. – Jestem optymistą, co do tego roku. Gdyby nie rosyjska inwazja na Ukrainę, na pewno byłby lepszy niż 2019. Chorwacja ma w Polsce bardzo pozytywny wizerunek, a że do 2025 roku spodziewam się dwukrotnego wzrostu sprzedaży pakietów dynamicznych, wierzę, że duża ich część będzie dotyczyła rynku chorwackiego.”

Michał Fijoł, członek zarządu LOT, dodał: „Zeszłoroczny wynik przewozów do Chorwacji to nie przypadek. To efekt konsekwentnego działania naszego zespołu a także coraz większej popularności Chorwacji w Polsce oraz coraz większej liczby Polaków chcących przylecieć tutaj w dwie godziny. Mam nadzieję nie tylko na kontynuację naszych corocznych spotkań na początku sezonu, ale i na rozwój połączeń LOT-u z Chorwacją.”

Organizatorem wyjazdu były Polskie Linie Lotnicze LOT i Chorwacka Wspólnota Turystyczna. Opiekę nad grupą sprawowała niezawodna dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie, Agnieszka Puszczewicz.

LOT poleci do pięciu miast w Chorwacji