LOT połączy Budapeszt z Nowym Jorkiem i Chicago

archiwum PLL LOT

Oba połączenia ruszą już w maju 2018 roku. Rejsy do Nowego Jorku będą wykonywane 4 razy w tygodniu (w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele), a do Chicago LOT poleci z Budapesztu 2 razy w tygodniu (we wtorki i soboty).

Oba połączenia są całoroczne, a bilety są już w systemach sprzedaży. Uruchomienie bezpośrednich rejsów między Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago oznacza, że na lotnisku w Budapeszcie na stałe zostanie zbazowany jeden z Dreamlinerów LOT-u. Ostatni raz Węgry miały bezpośrednie połączenie z USA w 2011 roku.

Rafał Milczarski, prezes LOT-u, powiedział: „Między Budapesztem a Nowym Jorkiem i Chicago podróżuje rocznie ponad 165 tysięcy osób. Dziś przesiadają się głównie we Frankfurcie, Paryżu, Amsterdamie czy Londynie, co znacznie wydłuża ich podróż. Wierzymy, że mieszkańcy Budapesztu i okolic zasługują na lepszy produkt i dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu bezpośrednich połączeń między Węgrami a USA. Nasza strategia zakłada wykorzystanie każdej okazji biznesowej, a takiego potencjału nie wolno nam zmarnować.”

Jak wykazują dokładne analizy przeprowadzone przez LOT, z bezpośrednich połączeń z Budapesztu będą korzystać nie tylko mieszkańcy węgierskiej stolicy, ale również innych węgierskich miast, wschodniej Austrii, Słowacji, zachodniej Rumunii czy państw bałkańskich. W odległości zaledwie dwóch godzin jazdy samochodem od budapesztańskiego lotniska mieszka ponad 8 mln mieszkańców i to wszystkim im dedykowane są nowe połączenia.

Milczarski dodał: „Zarówno w Nowym Jorku jak i Chicago mieszka wiele osób pochodzących z tej części Europy. Rozwijają się też relacje gospodarcze. Nowe bezpośrednie połączenia z pewnością będą stanowić dodatkowy impuls dla wzrostu zarówno liczby pasażerów jak i przewozów cargo. Co ważne oferta połączeń atlantyckich z Budapesztu będzie uzupełnieniem oferty połączeń z Warszawy, ale nie będzie z nią bezpośrednio konkurować.” 

Jost Lammers, prezes Budapest Airport, skomentował: „Jesteśmy dumni będąc pierwszą bazą Polskich Linii Lotniczych LOT poza granicami Polski z której uruchomione zostaną dwa kluczowe atlantyckie połączenia z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. To bez wątpienia historyczny moment dla wszystkich trzech krajów – Polski, Węgier i USA oraz wspaniała wiadomość dla pasażerów zarówno z Węgier jak i ze Stanów Zjednoczonych. Nasze analizy rynkowe wyraźnie pokazały, że bezpośrednie połączenie pomiędzy najważniejszymi miastami położonymi na Wschodnim Wybrzeżu, w środkowo-zachodniej części USA a Budapesztem mają ogromny potencjał i będą cieszyły się popularnością pośród wszystkich pasażerów, zarówno podróżujących w klasie ekonomicznej jak i klasie biznes. Połączenia lotnicze obsługiwane przez nowoczesne Boeingi 787 Dreamliner pozwolą także na rozwinięcie przewozu cargo co niewątpliwie wpłynie na rozwój biznesu.”

W konferencji prasowej ogłaszającej nowe połączenia wzięli udział przedstawiciele polskiego i węgierskiego rządu, w tym Mateusz Morawiecki, wicepremier oraz Minister Finansów i Rozwoju oraz Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier Péter Szijjártó. Obaj podkreślili znaczenie nowych połączeń dla rozwoju gospodarczego zarówno Węgier jak i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wicepremier Mateusz Morawiecki, powiedział: „Polskie Linie Lotnicze LOT są dziś najdynamiczniej rozwijającym się przewoźnikiem w Europie. Uruchomienie bezpośrednich połączeń z Budapesztu do USA to drugi, po inwestycji w estońską linię Nordica,  ważny krok w kierunku konsolidacji rynku lotniczego w  Europie Środkowo-Wschodniej przez LOT. To pokazuje, że w naszym regionie drzemie największa siła mogąca zmienić dotychczasowy krajobraz europejskiego rynku lotniczego. Polski przewoźnik odgrywa coraz istotniejszą rolę w zapewnianiu mieszkańcom regionu lepszych i większych możliwości podróżowania. Bardzo się cieszę się, że LOT zdecydował się wypełnić dużą lukę rynkową właśnie na Węgrzech, bo dzięki temu relacje gospodarcze naszych krajów staną się jeszcze silniejsze.” 

Połączenia między Budapesztem a Nowym Jorkiem a Chicago realizowane będą wyłącznie Boeingami 787 Dreamliner.