LOT: nowe Embraery są już w Warszawie

Dwa z zamówionych czterech nowych Embraerów 190 są już w Warszawie. W pierwszym tygodniu stycznia zabiorą pasażerów LOT-u w podróż na kilkunastu europejskich trasach. Docelowo posłużą do obsługi połączeń do London City, dokąd przewoźnik będzie latał dwa razy dziennie: z Warszawy od 7 stycznia, z Budapesztu od 18 lutego i z Wilna od 1 maja.
Pierwsze dwa z czterech zamówionych przez LOT maszyn – o numerach rejestracyjnych SP-LMA i SP-LMB – wylądowały w Warszawie we wtorek po godz. 19. Oba samoloty wystartowały 30 godzin wcześniej z Sao Jose dos Campos, gdzie znajduje się fabryka Embraera. Po drodze niezbędne były dwa międzylądowania: w Recife na wschodzie Brazylii i Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich, skąd Embraery 190 poleciały już bezpośrednio na Lotnisko Chopina w Warszawie.
W ciągu najbliższych dni w Embraerach będzie montowane wyposażenie dodatkowe, na samolotach będą też szkolili się piloci LOT-u.
Założenia są takie, że Embraer 190 poleci w swój pierwszy rejs z pasażerami 1 stycznia o godz. 15:20 do Budapesztu. Drugi rejs obsłuży tego samego dnia inny egzemplarz E190: o godz. 16:15 do Wilna. W ciągu kolejnego tygodnia samoloty zabiorą pasażerów m.in. do Amsterdamu, Wenecji, Nicei, Billund, Ljubljany, Moskwy, Odessy, Bukaresztu, Zagrzebia i Krakowa.
LOT pozyskał samoloty Embraer 190 specjalnie do obsługi połączeń do London City (LCY) z trzech europejskich stolic: z Warszawy od 7 stycznia, z Budapesztu od 18 lutego, a także z Wilna od 1 maja (po planowanym podpisaniu umowy ze stroną litewską).
Ze względu na krótki pas startowy i stromy kąt podejścia tylko kilka rodzajów samolotów pasażerskich – w tym Embraer 190 – jest certyfikowanych do lądowania w LCY.
Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej LOT, powiedział: „Dzięki nowym samolotom LOT będzie na lotnisku London City kluczowym przewoźnikiem dla pasażerów podróżujących z Europy Środkowo-Wschodniej. Połączymy port położony w biznesowym centrum Londynu z aż trzema europejskimi stolicami: Warszawą, Budapesztem i Wilnem. Między Polską a Wielką Brytanią podróżowało w ubiegłym roku 7 mln pasażerów. Mam nadzieję, że pasażerowie z Polski, Węgier i Litwy docenią nasza nową ofertę i jakość podróży na pokładzie nowych E190.”
POWIĄZANE WPISY
6 maja 2026
Więcej pasażerów w Babimoście. Lotnisko szykuje się na sezon i uruchamia loty do Antalyi
Zielonogórski port lotniczy odnotował w kwietniu wzrost ruchu pasażerskiego miesiąc do…
0 Komentarzy1 Minuty
5 maja 2026
Enter Air z rekordowym zyskiem i blisko 3 mld zł przychodów w 2025 roku
Enter Air zakończył 2025 rok z przychodami na poziomie 2,95 mld zł, utrzymując je na…
0 Komentarzy7 Minuty
4 maja 2026
FlixBus łączy Polskę z 19 miastami w Chorwacji
W związku z utrzymującym się wysokim popytem na wyjazdy do Chorwacji, FlixBus rozwija…
0 Komentarzy4 Minuty
30 kwietnia 2026
Gdańsk z nowymi kierunkami. LOT rozszerza siatkę połączeń z północy Polski
Gdańsk zyskał nowe kierunki na mapie połączeń lotniczych. PLL LOT uruchomiły bezpośrednie…
0 Komentarzy3 Minuty
29 kwietnia 2026
Wizz Air świętuje rok programu Customer First Compass
Wizz Air przedstawił podsumowanie pierwszego roku realizacji planu transformacji Customer…
0 Komentarzy3 Minuty
16 kwietnia 2026
Zmiany w Corendon Airlines: dodatkowa taryfa i nowe zasady bagażu
Corendon Airlines wprowadza uproszczoną strukturę taryf, dostosowaną do różnych typów…
0 Komentarzy1 Minuty
10 kwietnia 2026
Katowice Airport: Spadki w marcu wyraźne, ale pierwszy kwartał 2026 r. zamykamy wzrostem
Katowice Airport podało wyniki ruchu pasażerskiego za pierwszy kwartał 2026 r. Jak wynika…
0 Komentarzy3 Minuty
9 kwietnia 2026
Wizz Air zwiększa letnią ofertę z Katowic: 13 nowych tras i osiem różnych kierunków
Wizz Air ogłosił rozbudowę letniej siatki lotów z Katowic na 2026 r., wprowadzając 13…
0 Komentarzy2 Minuty
3 kwietnia 2026
Lotnisko Zielona Góra-Babimost: 11 tys. pasażerów w I kwartale 2026 r.
Lotnisko Zielona Góra-Babimost podało wyniki za I kwartał 2026 r. Port lotniczy obsłużył…
0 Komentarzy2 Minuty










