LOT – dziesiąty Dreamliner już lata

archiwum PLL LOT

Dreamliner 787-9 zarejestrowany jako SP-LSB wylądował w weekend w Warszawie po locie z lotniska Paine Field obok Seattle. Samolot dołączył do dziewięciu Dreamlinerów dwóch wersji wykorzystywanych obecnie przez LOT.

Przewoźnik czeka na dostawy zakontraktowanych kolejnych pięciu maszyn tego typu
Nowy Dreamliner LOT-u poleciał tego samego dnia w pierwszy rejs z pasażerami o godz. 17:05 z Warszawy do Toronto (nr rejsu LO45). Docelowo będzie wykorzystywany przez przewoźnika także na trasach do Nowego Jorku i Chicago. Pierwszy Dreamliner – w ramach tego kontraktu z firmą leasingową ACG – został dostarczony pod koniec marca i obsługuje trasę Warszawa-Chicago. Dostawy trzeciego są zaplanowane w połowie czerwca br., a czwartego w lutym 2019 r. Samoloty mają wozić pasażerów LOT-u na najbardziej popularnych trasach w Ameryce Północnej i Dalekiej Azji.

Pod koniec 2019 r. LOT będzie więc dysponował łącznie 15 Dreamlinerami w dwóch wersjach (787-8 i 787-9). Obsługują one połączenia dalekodystansowe: z Warszawy do Nowego Jorku (JFK i Newark), Chicago, Los Angeles, Toronto, Seulu, Tokio i Pekinu, z Krakowa do Chicago, z Rzeszowa do Newark oraz z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Od połowy maja zaczną latać z Warszawy do Singapuru.

Oprócz nowych Dreamlinerów LOT oczekuje też na dostawę kolejnych czterech z sześciu zamówionych Boeingów 737 MAX 8 do obsługi tras średniego zasięgu oraz pięciu z sześciu zamówionych Embraerów 195 dla połączeń europejskich. Do floty LOT-u dołączą też w tym roku dwa dodatkowe Bombardiery Q400, które będą latały na trasach regionalnych. Równolegle LOT negocjuje możliwość pozyskania kolejnych samolotów szeroko- i wąskokadłubowych.