Łomżyńskie murale na pocztówkach

fot. archiwum LOT Ziemi Łomżyńskiej

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska poinformowała, że w Punkcie Informacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska, w łomżyńskiej Hali Kultury, Plac Stary Rynek 6, dostępne jest wydawnictwo obrazujące łomżyński szlak muralu.

Od kilku lat na ścianach łomżyńskich kamienic i bloków pojawiają się naścienne malowidła, których celem jest zwrócenie uwagi na przebogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze mazowieckiej Łomży. Staraniem mistrza i twórcy gdańskiej szkoły muralu dra Rafała Roskowińskiego i grupy jego uczniów, w miejskiej przestrzeni urbanistycznej pojawiło się szereg scen dokumentujących znane postacie i wydarzenia z łomżyńskich dziejów. Pojawił się również mural autorstwa studenta warszawskiej ASP Jakuba Brodzika, który wygrał ogłoszony przez prezydenta Łomży konkurs muralem „Duch miasta”, obrazującym dostojnego łomżyńskiego „herbowego” jelenia – króla puszczy.

Na kolekcjonerskich pocztówkach ujrzymy także murale upamiętniające: sylwetkę kapitana Mariana Raganowicza i żołnierzy 33. pułku piechoty z bitwy z bolszewikami w 1920 r., tragedię powstania styczniowego, czy też miłość i dramat pary narzeczonych: Halinki Jarnuszkiewiczówny i Leona Kaliwody, którzy stracili młode życie na progu odzyskania przez Polskę niepodległości. Można będzie także podziwiać związane z Łomżą postacie wybitnych uczonych, a nawet ceremonialny wjazd do mieszczańskiej Łomży zbrojnego orszaku księcia mazowieckiego Janusza I.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska w ramach zadania publicznego pn. „Łomżyńskie murale, czyli spacerkiem po historii Łomży” będzie dysponowała kilkuset zestawami pocztówek, które będą dystrybuowane w Punkcie Informacji Turystycznej w łomżyńskiej Hali Kultury na Starym Rynku. Część spośród nich zostanie przeznaczona na nagrody w konkursach wiedzy o Łomży organizowanych przez stowarzyszenie.

Nieodpłatne wydawnictwo w formie pocztówek zostało zrealizowane jako zadanie publiczne finansowane ze środków budżetu miasta Łomża.

LOT Ziemia Łomżyńska: wyścigi pychówek w Łomży podtrzymują rzeczną tradycję