Łódź – jedyne miejsce w Polsce wyróżniona na liście „Best Of The World 2022” National Geographic

fot. archiwum ŁOT

Łódź została wyróżniona przez czasopismo National Geographic Traveler i jako jedyne miejsce z Polski została uwzględniona w światowym plebiscycie „Best of the World 2022”. Miasto jest wyszczególnione w kategorii „Zrównoważony Rozwój”.

Każdego roku lokalne redakcje National Geographic Traveler z całego świata zgłaszają miejsca i atrakcje – kandydatów do światowego plebiscytu. Redakcja centralna w USA wybiera 25 miejsc – hitów, które warto odwiedzić w zbliżającym się roku. Wyróżnione kierunki turystyczne wybierane są w pięciu kategoriach – Przygoda, Kultura, Natura, Rodzina, Zrównoważony rozwój.

Zgłoszenia Łodzi do plebiscytu dokonała polska redakcja magazynu, która odwiedziła Łódź w lipcu 2020 roku na zaproszenie Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Pierwszym efektem podróży był artykuł Michała Cessanisa „Fabryka zmian” w wydaniu National Geographic Traveler 10/2020.

Agnieszka Franus, redaktorka naczelna National Geographic Polska oraz National Geographic Traveler, powiedziała: „Obecność Łodzi na liście Best of the World 2022 to wielkie wyróżnienie i wspaniała promocja dla tego jednego z najciekawszych polskich miast. Jestem pod wrażeniem tego, jak się ostatnio zmienia, jak dba o swoją postprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym. Przyjeżdżajcie do Łodzi, nie będziecie rozczarowani.”

Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej, podkreślił: „Niezmiernie cieszy nas współpraca z redakcją National Geographic Traveler i Michałem Cessanisem, który nie kryjąc swojego zamiłowania do naszego miasta, stał się niejako jego ambasadorem. To dla nas ogromne wyróżnienie także w kontekście turystyki, która wciąż odbudowuje się po pandemii. Uwzględnienie Łodzi przez ten prestiżowy magazyn podkreśla, jak wyjątkowe jest nasze miasto i jak dużo ma do zaoferowania turystom. Znalezienie się na liście Best Of The World 2022 potwierdza fakt, że Łódź jest miejscem unikatowym na skalę światową i jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że zostało to zauważone i docenione.”

Martyna Szczepanik, National Geographic Traveler, dodała: Ponad 30 proc. powierzchni Łodzi to są tereny zielone, w tym Las Łagiewnicki, będący jednym z największych miejskich kompleksów leśnych w Europie. Trzeba także szczególnie zwrócić uwagę na rolę rewitalizacji, która przekształca stare kompleksy fabryczne w postindustrialne parki, centra kulturalne czy tętniące życiem artystyczne i gastronomiczne dzielnice.”

Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi zaznaczyła: „Jest nam niezmiernie miło, że Łódź została wybrana jako jedno z niewielu miejsc na świecie w plebiscycie National Geographic Traveler. Cieszymy się, że wysiłki włożone w rewitalizację, zazielenianie przestrzeni miejskiej zostały zauważone i docenione. Podejmujemy wiele starań, aby Łódź stawała się coraz bardziej zrównoważonym miejscem, przyjaznym dla mieszkańców, turystów i środowiska naturalnego. Jestem przekonana, że umieszczenie nas w prestiżowym zestawieniu Best Of The World 2022 jest dla Łodzi ogromną szansą na szeroką promocję oraz zaistnienie na arenie międzynarodowej jako miejsce niepowtarzalne
i zrównoważone.”

Wszystkie miejsca wyróżnione przez National Geographic Traveller w kategorii „Zrównoważony Rozwój”:

• Łódź, Polska
• Zagłębie Ruhry
• Parque Nacional Yasuni, Ekwador
• National Columbia Gorge Scenic Area, Oregon/Washington, Stany Zjednoczone
• Park Narodowy Chimanimani, Mozambik

Nowa atrakcja dla dzieci w EC1 Łódź