Litwa – wkrótce otwarcie pałacu w Jaszunach

materiały prasowe

Dawna siedziba rodów Śniadeckich i Balińskich zostanie otwarta pod koniec sierpnia. 18 lat trwały starania o przyznanie funduszy na renowację zabytkowego pałacu.
Ocalały podczas II wojny światowej pałac, zaczął popadać ruinę za panowania Sowietów, urządzono w nim siedzibę sowchozu. W 1996 r. zabudowania pałacowe przeszły na własność Samorządu Rejonu Solecznickiego. Środki na remont przyznano dopiero w 2009 roku, ale rząd Litwy, który pierwotnie wyasygnował odpowiednią kwotę, w ostatniej chwili wycofał się z projektu dofinansowania.

Rekonstrukcja dwukondygnacyjnego pałacu w stylu późnego klasycyzmu, wzniesionego w 1828 r. według projektu Karola Podczaszyńskiego, rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Prace badawcze, archeologiczne i budowlane prowadziła spółka Ekstra statyba, znana między innymi z odbudowy pałacu w Tuskulanach, murów zamku w Miednikach, zamku na półwyspie w Trokach. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, a w końcu sierpnia – tak jak planowano – obiekt zostanie oddany do użytku.

Koszty renowacji pałacu w Jaszunach wyniosły 2 390 tys. euro, w tym 780 tys. euro – to wkład solecznickiego samorządu. Jednocześnie trwa rewitalizacja pałacowego parku. W odnowionym pałacu można będzie organizować imprezy kulturalne, konferencje, będą sale muzealne i kawiarnia. Samorząd Rejonu Solecznickiego podpisał umowę z Uniwersytetem Wileńskim. Dzięki tej współpracy urządzona zostanie ekspozycja muzealna, pokazująca historię Jaszun jako zamiejskiej rezydencji profesorów Uniwersytetu Wileńskiego.