Koszyce korzystają z tego, że były Europejską Stolicą Kultury

AG

Słowackie miasto Koszyce były Europejską Stolicą Kultury w roku 2013. kilka lat przygotowań do tego, sam rok 2013, dały miastu bardzo pozytywnego “kopa”. Miasto odżyło, zaczyna przyciągać turystów, śmielej niż przed laty chwali się swoimi atrakcjami, wprowadza Kartę Koszycką.

Koszyce zanotowały w 2013 roku 20 procentowy wzrost liczby turystów. Najwięcej było Niemców, Węgrów, Czechów i Polaków. Tych ostatnich ok. 150 tysięcy, w tym wielu jednodniowych.
Samoloty lądujące w Koszycach przylatują z Wiednia, Pragi, Bratysławy, Londynu, Dusseldorfu i Monachium. Wielu turystów zagranicznych korzysta z lotniska w Budapeszcie, to tylko 3 godziny jazdy samochodem od Koszyc. Koszyce dysponują ok. 3 000 miejsc noclegowych.
Gdy zakończył się rok, w którym miasto było Europejską Stolicą Kultury (ESK), utworzono spółkę K-13 Koszyckie Centrum Kulturalne. Zajmuje się ono m.in. użytkowaniem miejsc, które zostały udostępnione turystom w ramach projektu ESK. Koszyce w ramach projektu ESK otrzymały 85 mln euro. Z tego 65 wydano na inwestycje a 10 na imprezy kulturalne. Jedną z inwestycji była adaptacja starych budynków koszarowych (kosztowało to 27 mln euro) na Centrum Kulturalne. Znajdują się tu m.in. galerie, sale wystawowe, Steel Park (budynek z ekspozycją interaktywną pokazującą czym zajmuje się największy pracodawca w tej części Słowacji, huta Steel), sceny, sale konferencyjne. Wstęp na teren parku kulturalnego jest darmowy, biletu kupowane są jedynie do Steel parku i na koncerty.
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu letniego w Koszycach zacznie funkcjonować Karta Koszycka. Jej posiadacze będą mogli poruszać się za darmo środkami komunikacji miejskiej oraz wchodzić do wielu muzeów za darmo lub ze znaczna zniżką.