Końcówka lata tanieje

AG

Tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 192 i 160 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie i Turecka Riwiera – o 124 i 81 złotych. Tańsze, ale w znacznie mniejszym stopniu, były też Bułgaria i Tunezja – o 27 i 14 złotych, a nieco droższe Kreta i Turcja Egejska – o 5 oraz 24 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres końca sezonu wakacji definiowany cyli 18-24 sierpnia orazwyjazdy w okresie 17-23 lipca, które są obecnie wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu lipca średnia cena imprez letnich wakacji końca spadła w biurach o 5 złotych (poprzednio spadła o 20 złotych). Tańsze stały się Turecka Riwiera, Maroko i wybrzeże Hiszpanii, – średnio o 55, 46 i 45 złotych, a najbardziej podrożały Dodekanez i Synaj – o 38 i 37 złotych.
Ceny końca sezonu również pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 71 złotych (poprzednio w high season 129 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 192 i 160 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie i Turecka Riwiera – o 124 i 81 złotych. Tańsze, ale w znacznie mniejszym stopniu, były też Bułgaria i Tunezja – o 27 i 14 złotych, a nieco droższe Kreta i Turcja Egejska – o 5 oraz 24 złote.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 17.07 – 23.07.2014) wzrosła o 30 złotych, ale przed rokiem ich wzrost wyniósł 57 złotych. Najbardziej zdrożały lasty na egipskie wybrzeże, do Bułgarii i na Wyspy kanaryjskie – o 160 , 120 i 100 złotych, a potaniały na Kretę i na Synaj– o 85 i 40 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Pomimo zwyżki średnie ceny lastów w ostatnim tygodniu nie przekroczyły cen ubiegłorocznych, ponieważ w tym czasie przed rokiem ceny lastów też podrożały. Obecnie ceny lastów są średnio o 70 złotych niższe niż przed rokiem. Niższe ceny lastów mamy już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wobec zeszłego roku wynosiła zwykle ponad 150 złotych. Ostatnio tanich lastów jest jednak mniej z powodu cięć programów dokonanych w maju/czerwcu przez część touroperatorów.”

Z powodu zmiany okresu analizy bardzo zmieniły się ceny w biurach w relacji do roku ubiegłego. Obecnie dużo niższe ceny końca wakacji mają Rainbow Tours/BeeFree, Itaka, Wezyr i TUI (sic!) – odpowiednio o 163, 133, 125 i 123 złote. Taniej niż przed rokiem sprzedają także Exim Tours i Grecos – o 77 i 51 złotych, a także Neckermann oraz Sun & Fun – oba te biura o 26 złotych. Wezyr sprzedaje już nieco drożej, bowiem popyt ze strony turystów rosyjskich uległ poprawie i nie odbiega już wiele od ubiegłorocznego. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych przez biura kierunkach i klasach hoteli, najniższe ceny oferują 7islands, Rainbow Tours/BeeFree oraz Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Obserwujemy od kilku miesięcy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego części. Te niższe średnie ceny mogą już oznaczać, że realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie są nieco niższe niż w przed rokiem. Biura mogły uzyskać korzystniejsze oferty w hotelach egipskich i tureckich, ale wydłużająca się zbytnio sytuacja niższych cen wakacji i tanich lastów, będzie jednak sprzyjać osłabianiu kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Bardzo niskie ceny lastów w maju i czerwcu były symptomami dość istotnej nierównowagi na rynku wycieczek. Główną jej przyczyną były zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Podjęli oni jednak działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Kroki te podjęte zostały niemal w ostatnim możliwym do tego momencie. Obecnie wygląda na to, że cięcia programów zrównoważyły nieco rynek wyjazdów wakacyjnych i przyczyniają się do stabilizacji cen. Jest to widoczne w lastach, których ceny mają bardziej płaski przebieg. W tygodniu poprzedzającym Analizę są tylko o 30 złotych tańsze, a superlasty (kilka dni do wylotu) nawet o 10 złotych droższe. Coraz wyraźniej widać też stopniowe odradzanie się popytu na Egipt (szczególnie Synaj) problemy z równowagą popytowo-podażową na Wyspy Kanaryjskie, co sprawia, że w obu tych kwestiach następny sezon zapowiada się szczególnie ciekawie.