Komitet Narty Snowboard Outdoor postuluje otwarcie hoteli i wydłużenie ferii

Ferie powinny być wydłużone
Na Jaworzynie Krynickiej/fot. AG

Otwarcie obiektów noclegowych, wydłużenie ferii szkolnych, bon Ferie i uzupełnienie Tarczy 2.0 – komitet Narty Snowboard Outdoor, organizacja skupiająca sprzedawców, producentów, dystrybutorów oraz właścicieli wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego, wystosowała do premiera Morawieckiego petycję w sprawie ratowania sezonu zimowego.

Autorzy reprezentujący branżę, która szacuje swoje obroty na ok. 5 mld złotych rocznie, podkreślają, że przedłużający się kryzys pandemiczny oraz nowe ograniczenia mogą w niedalekiej perspektywie spowodować upadek wielu firm, a nawet całych sektorów gospodarki, a także odbić się niekorzystnie na zdrowiu fizycznym i psychicznym obywateli.

Wydłużyć ferie szkolne

Komitet postuluje zorganizowanie dodatkowych 2-tygodniowych ferii zimowych „Ferie+” przez okres 8 tygodni (od 1 lutego do 31 marca 2021 r.).

Jak podkreślają przedstawiciele branży narciarskiej, projekt ma trzy najważniejsze założenia.

Pierwsze związane jest z rozłożeniem natężenia ruchu turystycznego (w celu zmniejszenia w danych okresach liczby osób przebywających w miejscowościach wypoczynkowych, jak również ograniczenia liczby narciarzy na stokach oraz turystów na popularnych szlakach turystycznych).

Drugim niezwykle ważnym aspektem jest możliwość spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Narciarstwo, spacery i inne formy aktywności sportowej są bowiem istotnym elementem utrzymania zarówno właściwej kondycji fizycznej, jak i psychicznej, a tym samym przyczyniają się do ochrony naszego zdrowia. Należy przy tym pamiętać, że wiosenny lockdown oraz zdalne lekcje w dramatyczny sposób minimalizują, i tak już stojącą na niskim poziomie, aktywność ruchową dzieci, młodzieży i ich opiekunów, powodując jednocześnie poważne uzależnienia od komputerów i smartfonów (według ostatnich badań statystyczny Polak przytył w okresie lockdown’u około 2 kg).

Trzeci aspekt związany jest z impulsem gospodarczym – nowy plan ferii może stać się czynnikiem stymulującym ekonomicznie zagrożone bankructwem całe branże i działające w nich firmy, a także związane z nimi regiony turystyczne Polski.

Otworzyć miejsca noclegowe

Drugim postulatem Komitetu Narty Snowboard Outdoor jest: pełne otwarcie od 15 grudnia gastronomii, hoteli, pensjonatów i schronisk – przy zachowaniu reżimu sanitarnego oraz odpowiednich procedur
Autorzy przekonują, że możliwie jak najszybsze otwarcie bazy noclegowej i gastronomicznej w Polsce, przy zachowaniu odpowiednich procedur sanitarnych i działających w ramach tych procedur wyciągach narciarskich, może zapobiec odpływowi turystów za granicę, a przy okazji przyczynić się do utrzymania miejsc pracy oraz budowania odporności społeczeństwa poprzez umożliwienie aktywności sportowej na świeżym powietrzu.

Bon Ferie plus

Trzecim postulatem jest stworzenie dodatkowego bonu “Ferie+” na opłacenie obozów narciarskich dla dzieci, na zakup i wypożyczenie sprzętu sportowego, skipassów, szkoleń
Według autorów listu, postulowany nowy bon zachęci wiele rodzin do planowania aktywnego wypoczynku i, co najważniejsze, pozwoli dzieciom i młodzieży oderwać się od komputerów i naładować baterie” po wielu miesiącach zdalnej nauki.

Uzupełnić Tarczę 2.0

Czwarty postulat dotyczy uzupełnienia Tarczy Antykryzysowej 2.0 o nieuwzględnione w dokumentach wykonawczych grupy działalności gospodarczych ściśle związanych z branżami narciarską, snowboardową oraz outdoorową a także rozszerzenie oraz daleko idące uproszczenie systemu rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń oraz zakazu prowadzenia działalności dla podmiotów związanych z branżami narciarską, snowboardową oraz outdoorową.
Komitet Narty Snowboard Outdoor podkreśla, że jest otwarty na konsultacje.

Komitet reprezentują:.
Piotr Fruba – Skateshop, Bartosz Hamera – PM Sport,Marek Kaczmarek – Interssport, Wojciech Śliwka – Wintergroup, Maksymilian Śpiewak – Windsport, Piotr Turkot – Polish Outdoor Group, Arkadiusz Walus – Snow Expo.

Według szacunków Komitetu branża Narty-Snowboard-Outdoor, obejmuje: producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego, sieci handlowe, ponad 1000 specjalistycznych sklepów narciarskich, snowboardowych i outdoorowych, ponad 1000 wypożyczalni nart
Branża zatrudnia w Polsce ponad 50 tysięcy osób oraz generuje obrót ponad 5 miliardów złotych rocznie w samych miesiącach zimowych. Tylko w miesiącu listopadzie 2020, firmy z branży zanotowały spadki obrotów rzędu 50-80 proc. w stosunku listopada roku 2019.

„Jeśli nie zmienicie decyzji, Polska będzie frajerem Europy.” Komisja sejmowa w sprawie ferii zimowych