Kolorowy Dzień Dziecka w Skansenie w Sierpcu

fot. archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Impreza plenerowa Dzień Dziecka w skansenie odbyła się 5 czerwca. Wzięło w niej udział prawie 2300 osób. Dla uczestników przygotowano pokazy obrzędowości ludowej i prac codziennych, widowisko teatralne, koncert, warsztaty, zabawy, a także kiermasz łakoci, zabawek oraz rękodzieła.

Co roku w pierwszą niedzielę czerwca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza małych i dużych odkrywców mazowieckiego folkloru do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Impreza jest zaproszeniem na spotkanie ze zwyczajami, kuchnią, sztuką i historią dawnej wsi.

Po raz pierwszy w ramach imprezy odbyły się Mistrzostwa Mazowsza koników Hobby Horse.
W skansenie powitała ich cudowanie słoneczna, ciepła pogoda. Jedną z największych atrakcji były Mistrzostwa Mazowsza Hobby Horse. Hobby Horse to zabawa kukiełkami – konikami na kiju polegająca m.in. na skokach przez przeszkody czy ujeżdżaniu. Zapewnia uczestnikom dużo ruchu i jest świetną formą spędzenia czasu na powietrzu. Choć jej pomysł zrodził się w Finlandii, nawiązuje także do dawnej polskiej zabawy drewnianymi konikami na kiju.

W Mistrzostwach Mazowsza mogły wziąć udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach – skoku przez przeszkody na czas (parkurze) i układzie ujeżdżeniowym własnego pomysłu do podkładu muzycznego. W zawodach równie ważna jak zręczność i sprawność fizyczna była dobra zabawa. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie mwmskansen.pl.

W wiejskich izbach i chłopskich zagrodach przez cały dzień odbywały się pokazy prac gospodarskich oraz obrzędów związanych z okresem wiosennym. Zwiedzający przyjrzeć się mogli prezentacjom szycia koników szmacianych czy wyplatania wianków z polnych kwiatów. W izbie szkolnej dzieci poznawały trudną sztukę pisania stalówką. Był też czas na zabawę.

fot. archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Na podwórzach najmłodsi bawili się replikami zabawek z początku XX wieku, wykonywali szmaciane lalki motanki i wiatraczki z papieru. Dawna wieś nie mogłaby funkcjonować bez rzemieślników. Odwiedzając warsztat kowala, mali turyści dowiedzieć się mogli jak niegdyś wykonywano narzędzia do pracy w polu i podkowy, u stolarza zobaczyli jak strugało się koniki na patyku, u plecionkarza przyglądali się wyplataniu wiklinowych koszy, a u szewca naprawie obuwia. Również młynarz miał ręce pełne roboty. O wyznaczonych godzinach pod wiatrak zajeżdżał wóz, wciągano do środka worki i rozpoczynał się przemiał.

O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dzieci i ich najbliższych.

Na stoiskach wystawców podczas wiejskiego kiermaszu znaleźć można było tradycyjne zabawki, słodycze, swojskie jadło i wyroby rękodzieła. Równie ciekawą propozycję stanowiła część artystyczna imprezy. Artyści Teatru Form Wielu z Płocka zaprezentowali w amfiteatrze widowisko dla dzieci pt. „O smoku znad Wisły” oparte na motywach zaczerpniętych legend płockich. Młodzi tancerze i wokaliści Ludowego Zespołu Artystyczny Kasztelanka z Sierpca przygotowali zaś koncert pt. „Różne oblicza poleczki”. Zaprosili też widzów do udziału w warsztatach tanecznych. Po krótkim instruktarzu uczestnicy ruszyli do wspólnego tańca.