Kolejka gondolowa będzie kursować nad Druskiennikami

archiwum lrt.lt

W czerwcu Druskienniki zaoferują turystom nową atrakcję – kolejka linowa będzie kursować z centrum miasta, nad Niemnem do Snow Areny.

Budowę rozpoczęto na początku listopada 2014 roku. Przystanek wyciągu będzie się znajdował w centrum miasta, przy wodnym parku rozrywki, a po drugiej stronie Niemna – przy Snow arenie, czyli całorocznym stoku narciarskim. Kolejka będzie przewozić chętnych czterema gondolami 10-osobowymi. Przepustowość ma wynosić 250 osób na godzinę. Gondole będą jechać 45 metrów nad ziemią a trasę o długości 1 100 metrów pokonywać będą w cztery minuty.
Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,5 mln euro. Środki uzyskano z budżetu państwa oraz od spółki „Kautros keltuvai”, która będzie zarządzać kolejką.

Mer Druskiennik, Ričardas Malinauskas ogłosił w komunikacie: „Po wybudowaniu ekologicznego wyciągu linowego kurort, który już zyskał międzynarodowe uznanie, stanie się słynny także z powodu wyjątkowego ekologicznego środka transportu.”

Snow Arena w Druskienikach to trzy narciarskie trasy pod dachem. Najdłuższa ma 450 metrów 640 metrów długości, pozostałe – 450 i 150. Dwie krótsze trasy są czynne cały rok, najdłuższa – gdy temperatura spada poniżej + 5 stopni Celsjusza.

Kierownik wydziału urbanistyki w magistracie Druskiennik, Vilius Margelis, podkreślił: „Ta kolejka połączy ze sobą dwa bardzo ważne turystycznie obiekty: „Snow arena” i Park Wodny. Z Aqua Parku korzysta rocznie ok. 300 tysięcy osób, a z całorocznego, krytego stoku narciarskiego – 400 tys. Znaczna część korzystający z tych atrakcji będzie od czerwca przemieszczać się nie samochodami, ale kolejką linową, przez co – jak obliczyliśmy – ruch aut zostanie zmniejszony w tej części miasta o 100 tysięcy.”