KLM i Delta Air Lines uruchomią loty do Amsterdamu objęte procedurą testów na covid

KLM i Delta Air Lines chcą latać z Atlanty do Amsterdamu
Samoloty KLM i Delta Air Lines na lotnisku Schiphol w Amsterdamie/fot. archiwum KLM

Linie Delta Air Lines i KLM planują uruchomienie 15 grudnia specjalnych lotów między Atlantą a Amsterdamem, których pasażerowie zostaną objęci procedurą testów pod kątem COVID-19. Trzykrotny test zwolni podróżnych z USA z obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Holandii.

Obie linie, rząd Holandii oraz lotniska Schiphol w Amsterdamie i Hartsfield-Jackson w Atlancie opracowały wspólne rozwiązanie, aby zapewnić bezpieczne podróże między obydwoma krajami. Kompleksowy system testów PCR pozwoli uprawnionym klientom na wjazd do Holandii, zwalniając ich z obowiązkowej kwarantanny po przylocie. Próbny okres, w którym będą oferowane rejsy specjalne zaplanowano początkowo na trzy tygodnie. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, to linie rozważą zastosowania tego samego rozwiązania również na innych trasach. Pozostałe loty KLM i Delta nie są objęte testami i mogą nimi podróżować wszyscy pasażerowie, przy czym po przylocie do Holandii muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Pieter Elbers, prezes i dyrektor generalny KLM, powiedział: „To bardzo ważny krok naprzód w kierunku odbudowy międzynarodowej branży turystycznej i lotniczej oraz rozwiązanie, z którego chcemy skorzystać, dopóki szczepionka na Covid nie będzie powszechnie dostępna na całym świecie. Jestem wdzięczny za konstruktywną współpracę z naszymi partnerami Delta Air Lines i Grupą Schiphol oraz za wsparcie rządu holenderskiego dla tego projektu. Wszystkie zainteresowane strony muszą współpracować nad systematycznym wykorzystaniem testów i włączeniem ich jako stały element podróży lotniczej, tak aby jak najszybciej można było znieść obowiązek kwarantanny po przybyciu do innego kraju. Ta kwestia ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia zaufania do podróży lotniczych zarówno ze strony pasażerów, jak i rządów poszczególnych krajów.”

Dyrektor Grupy Schiphol, Dick Benschop skomentował: „Jest to ważny krok, aby potwierdzić, że skuteczny system testów pozwala na bezpieczne i odpowiedzialne podróże lotnicze, jednocześnie minimalizując konieczności utrzymywania zakazów podróżowania i długiej kwarantanny. Dziękujemy rządowi holenderskiemu i naszym partnerom.”

Procedury

Wspomniane loty na trasie Atlanta – Amsterdam, objęte specjalną procedurą testów pod kątem COVID będą oferowane od 15 grudnia cztery razy w tygodniu: dwa loty na pokładzie KLM i dwa linią Delta. Akcję zaplanowano początkowo na trzy tygodnie. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, to linie rozważą zastosowania tego samego rozwiązania również na innych trasach.
Klienci będą mogli wybrać specjalnie oznakowany lot podczas rezerwacji biletu online. Na pokład będą wpuszczani wyłącznie pasażerowie, którzy uprzednio poddali się procedurze testów CPR i uzyskali negatywny wynik. Alternatywnie, klienci rezerwujący podróż z Atlanty do Amsterdamu mogą wybrać jeden ze standardowych lotów Delta lub KLM, które nie wymagają od pasażerów testów na Covid, jednak wtedy w Holandii czeka ich kwarantanna.

Standardowo warunkiem wjazdu do Holandii jest odbycie 10-dniowej kwarantanny. Zwolnienie z obowiązku kwarantanny odbywa się w następujący sposób.

• Podróżny z Atlanty do Amsterdamu na stronie klm.com lub Delta.com wybiera specjalnie oznaczony lot objęty procedurą testów,
• Na 5 dni przed przybyciem do Holandii wykonuje pierwszy test PCR, a następnie izoluje się aż do dnia wyjazdu,
• Bezpośrednio przed wejściem do samolotu na lotnisku w Atlancie wykonuje szybki test antygenowy,
• Po wylądowaniu na Schiphol w Amsterdamie powtórnie poddaje się testowi PCR.

W przypadku negatywnego wyniku, podróżny jest zwolniony z kwarantanny w Holandii.
Ta nowa procedura dotyczy wszystkich obywateli, którym zezwolono na podróż docelową do Holandii z ważnych powodów związanych z pracą, zdrowiem i edukacją. Natomiast pasażerowie, którzy podróżują tranzytem przez Amsterdam do innych krajów, nadal podlegają przepisom wjazdowym danego kraju, jak też ewentualnie obowiązkowi odbycia kwarantanny w miejscu docelowym.

Informacje związane z Covid-19 są dostępne tutaj:

Delta Air Lines: https://www.delta.com/us/en/travel-update-center/overview
KLM: https://www.klm.nl/en/information/faq
Schiphol: https://www.schiphol.nl/en/page/coronavirus/