Kiedy latać najtaniej wg Skyscannera

AG

Firma Skyscanner wprowadził nowe narzędzie pomagające podróżującym ustalić, kiedy najlepiej zarezerwować bilety lotnicze, by zapłacić za nie jak najmniej.

„Najlepszy czas na tanie loty” wykorzystuje informacje zebrane przez firmę Skyscanner w ciągu trzech lat, w którym to czasie przeanalizowano dane dotyczące milionów zakupionych biletów lotniczych.
Z zebranych informacji klient może dowiedzieć się, że podjęcie decyzji o rezerwacji biletu lotniczego w odpowiedniej chwili pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 jego ceny. W przypadku Polski, optymalna chwila na dokonanie rezerwacji to siedem tygodni przed planowanym wylotem. Właśnie wtedy bilety są tańsze nawet o 16 proc. w stosunku do ich średniej ceny. Jeśli natomiast zdecydujemy się zarezerwować bilet z dnia na dzień, musimy się liczyć z tym, że jego cena może być wyższa nawet o 60 proc. zauważyłęm co o od średniej.

Z danych zebranych przez Skyscanner wynika, że najtańszym miesiącem w roku jest listopad. Wtedy to za bilety zapłacimy nawet o 18 proc. mniej od ich średniej ceny. Na tanie latanie mamy również szansę, gdy zdecydujemy się wylecieć w styczniu lub lutym (oszczędność ponad 10 proc.) lub też w marcu (nieco poniżej 10 proc.). Na przeciwnym biegunie znalazły się miesiące wakacyjne. Jeśli zdecydujemy się wylecieć w lipcu bądź sierpniu, za bilety zapłacimy blisko 20 proc. więcej, niż wynosi ich średnia cena.
Skyscanner udostępnił również informacje na temat cen biletów dla kierunków najbardziej popularnych wśród Polaków. Poniżej wskazane zostały miesiące, w których bilety do pięciu miast popularnych wśród Polaków są najtańsze, a kiedy najdroższe.
Polska – Barcelona
Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 31,3 proc. w stosunku do średniej ceny
Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 18,3 proc. w stosunku do średniej ceny
Najlepiej rezerwować bilet 13 tygodni przed podróżą

Polska – Lizbona
Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 16,7 proc. w stosunku do średniej ceny
Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 11,6 proc. w stosunku do średniej ceny
Najlepiej rezerwować bilet 20 tygodni przed podróżą

Polska – Londyn

Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 26,4 proc. w stosunku do średniej ceny
Najdroższy miesiąc – sierpień, bilety droższe o 36,7 proc. w stosunku do średniej ceny
Najlepiej rezerwować bilet 7 tygodni przed podróżą

Polska – Nowy Jork
Najtańszy miesiąc – luty, bilety tańsze o 14,9 proc. w stosunku do średniej ceny
Najdroższy miesiąc – lipiec, bilety droższe o 30,7 proc. w stosunku do średniej ceny
Najlepiej rezerwować bilet 20 tygodni przed podróżą

Polska – Paryż
Najtańszy miesiąc – listopad, bilety tańsze o 25,9 proc. w stosunku do średniej ceny
Najdroższy miesiąc – czerwiec, bilety droższe o 16,7 proc. w stosunku do średniej ceny
Najlepiej rezerwować bilet 7 tygodni przed podróżą

Magdalena Greloff, marketing manager w firmie Skyscanner, skomentowała: „Zebrane przez nas informacje są przydatne dla osób, które planując podróż, chcą mądrze zarządzać swoim budżetem. Bazując na Big Data, nasze badania dowodzą, że rezerwowanie biletów z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala znacznie obniżyć koszt wyjazdu. Największe oszczędności uzyskamy, gdy zdecydujemy się na podróż poza sezonem letnim. Możemy wtedy uniknąć tłumów, i zobaczyć słynne miejsca z innej perspektywy.”