Kazachstan liczy na polskich turystów

AG

W 2017 roku zniesiony będzie obowiązek wizowy, być może uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie lotnicze między Polska a Kazachstanem. W 2017 roku kazachskie miasto Astana będzie gospodarzem światowej wystawy EXPO. Swój udział zgłosiło już 76 państwa, w tym Polska.
Delegacja Kazachstanu z wiceministrem spraw zagranicznych Rapilem Żoszybajewem przyjechała do Polski.

Minister powiedział m.in: „Wierzę, że EXPO w naszym kraj będzie wyjątkową imprezą. Już jest wyjątkowa, bo EXPO odbywa się po raz pierwszy w Azji Środkowej.Mamy już potwierdzony udział 76 państw, w tym Polski oraz 14 organizacji międzynarodowych. Sądzę,ze liczba państwa uczestniczących w imprezie przekroczy setkę.
Szacujemy, że wystawę odwiedzi ok. 5 mln gości.
W Warszawie spotkałem się z przedstawiciela polskiego rządu, m.in. z mnistrem sportu i turystyki, Witoldem Bańką oraz Prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawiałem m.in. o zniesieniu obowiązku wizowego. Jak sądzę, obowiązek ten zostanie zniesiony dla obywateli 34 państwa, w tym Polski już od 1 stycznia 2017 roku. Rozmawiamy też polska stroną, m. In. Z liniami lotniczymi LOT, o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Kazachstanem. Mam nadzieję, że nastąpi to również najpóźniej na początku przyszłego roku. Prowadzone bowiem są rozmowy touroperatorów dwóch krajów na temat współpracy turystycznej.”

Zapytany przez przedstawiciela WaszejTurystyki.pl o liczbę polskich turystów) odwiedzających Kazachstan, minister odpowiedział: “Dokładnej liczby nie mogę podać. Turyści docierają do nas przez granice wszystkich naszych sąsiadów. Jenak sadze że po uruchomieniu połączenia lotniczego liczba ta gwałtownie wzrośnie, zwłaszcza, że w naszym kraju żyje 50 tysięczna diaspora polska.”