Katarzyna Barwicka dołączyła do zespołu Slowhop.com

Katarzyna Barwicka /fot. materiały prasowe

Portal wszedł w 2023 rok z wsparciem merytorycznym w temacie turystyki odpowiedzialnej. Do zespołu dołączyła dr Katarzyna Barwicka, która pracuje nad działaniami z zakresu turystyki zrównoważonej, akcjami podnoszącymi świadomość ekologiczną gospodarzy i gości oraz wdrożeniem projektu autocertyfikacji dla małych obiektów turystycznych.

Slowhop jest pierwszym portalem OTA w Polsce z własnym programem certyfikacji, który przeznaczony będzie dla małych obiektów noclegowych, a jego wyniki będą transparentnie prezentowane potencjalnym gościom.

Dr Katarzyna Barwicka ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
i zajmuje się tematyką ekoturystyki od 2017 roku. Jej znajomość tematu nie kończy się na teorii naukowej, ponieważ w czasie podróży studyjnych miała okazję obserwować praktyki proekologiczne np. w Armenii (ARK Armenia) czy na Zanzibarze (World Unite! i CHICOP Ltd.).W ostatnich latach pełniła funkcję Kierowniczki Działu Rozwoju i Promocji Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

W Slowhopie zdążyła już wdrożyć szereg projektów proekologicznych. Jest autorką ebooka “Przewodnik świadomego podróżnika. Jak podróżować w sposób bardziej przyjazny środowisku i lokalnym społecznościom”, który jest dodawany do każdej rezerwacji na Slowhopie (w tym gościom w Czechach i na Słowacji w ich językach). Gospodarze otrzymali też narzędzia m.in. do diagnozowania problemu marnowania żywności i pomiaru zużycia zasobów i produkcji odpadów w obiektach noclegowych, a także dostęp do artykułów tematycznych.

Goście mają  też możliwość szybkiego sprawdzenia, czy obiekt spełnia ich potrzeby w zakresie bardziej odpowiedzialnego podróżowania dzięki tagom w profilu miejsc na Slowhopie, dowiadują się też o ekostaraniach gospodarzy.

“To, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, to nasz autorski system ekocertyfikacji, w którym gospodarze będą transparentnie pokazywać wszystkie działania podejmowane na drodze do realizacji założeń turystyki zrównoważonej. Certyfikacja będzie odbywać się na zasadzie samooceny i udostępnimy ją wszystkim chętnym gospodarzom domów gościnnych, gospodarstw agroturystycznych i niewielkich pensjonatów.” – mówi Katarzyna Barwicka.

Program już jest testowany przez pierwszych gospodarzy. Oprócz weryfikacji obecnych starań proekologicznych i prospołecznych może również służyć jako narzędzie diagnostyczne, wskazując gospodarzom konkretne działania, jakie mogą podjąć w swoich obiektach. Dzięki niemu podróżnicy będą mieli ułatwiony wybór ofert bliższych turystyce odpowiedzialnej, a starania najbardziej zaangażowanych goszczących zostaną wyróżnione na tle innych przedsiębiorców turystycznych.

“Wszystkimi naszymi działaniami dążymy do tego, aby jednym z najważniejszych elementów składających się na decyzję gościa o wyborze noclegu, był  stosunek i działania gospodarzy w kierunku zmniejszenia niekorzystnego wpływu turystyki na środowisko i społeczności lokalne. Ze strony gospodarzy widzimy silną wolę zmniejszania tego wpływu, chcielibyśmy im pomóc wiedzą i narzędziami. Dzięki Kasi Barwickiej jesteśmy bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej” – dodaje Aleksandra Klonowska-Szałek, założycielka portalu Slowhop.com.

Portal Slowhop.com kończy 5 lat