Juromania 2023: święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej od 15 września

Juromania 2023 to wydarzenie, które odbędzie się po raz szósty. Od 15 do 17 września organizatorzy przygotowali prawie 50 lokalizacji od Krakowa po Częstochowę. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Jura w klimacie”. Będzie to okazja do kontaktu z naturą, odpoczynku na łonie przyrody i odkrywania Jury Krakowsko Częstochowskiej.

Przez trzy weekendowe dni, w prawie 50 lokalizacjach na terenie województw małopolskiego i śląskiego, czekać będzie wiele atrakcji. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Jura w klimacie”. To inspiracja do zwolnienia tempa codziennego życia, kontaktu z naturą, aktywnego wypoczynku, odkrywania pamiątek historii skrzętnie ukrytych pomiędzy wapiennymi ostańcami, a przede wszystkim odczuwania niepowtarzalnej jurajskiej atmosfery.

Nie zabraknie rekonstrukcji historycznych, możliwości zwiedzania zamków, muzeów, obiektów historycznych, zabawy i wysłuchania koncertów, a także degustacji lokalnych smakołyków. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli wziąć udział w rajdach, biegach, wycieczkach, eksploracji jurajskich jaskiń, a nawet w lekcjach wspinaczki skałkowej prowadzonych pod czujnym okiem ratowników GOPR. Ciekawy program atrakcji dopełniają jarmarki, prezentacje lokalnego rękodzieła, warsztaty artystyczne i edukacyjne oraz gry terenowe.

Atrakcje w klasztorze, na zamkach i jaskiniach

W Małopolsce do odwiedzenia zaprasza sześć zamków: Zamek w Bydlinie, Zamek Rabsztyn, Zamek Pieskowa Skała, Zamek Tenczyn w Rudnie, Zamek Korzkiew oraz po raz pierwszy podczas Juromanii, niedawno udostępnionego zwiedzającym po renowacji – Zamek Lipowiec.

Atrakcji nie zabraknie też w Klasztorze O. Paulinów na Skałce w Krakowie, podczas Pikniku Jurajskiego na Polanie Lea w Lesie Wolskim, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika podczas zwiedzania Pustelni bł. Salomei, w Pstrągu Ojcowskim, Kościółku na Wodzie w Ojcowie, w Olkuszu, w jaskiniach Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej, Dolinie Będkowskiej, na Pustyni Błędowskiej oraz w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie.

Na Śląsku Juromania zawita też między innymi na Jasną Górę, do Częstochowy, Żarek, Lelowa, Koziegłów, Zawiercia, a także do Jaskini Głębokiej, pod Okiennik Wielki, na Zamek w Olszynie, Ogrodzieniecki w Podzamczu, Siewierzu oraz Pilcza w Smoleniu.

Szczegóły programu znajdują się na stronie https://juromania.pl