Jadwiga Emilewicz ma pomysł, jak pomóc turystyce. Zapowiada program 1000+

Jadwiga Emilewicz Minister Rozwoju
Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz / fot. gov.pl

Bony o wartości 1000 zł, które można przeznaczyć na wycieczkę albo inne usługi turystyczne – to pomysł Ministerstwa Rozwoju na pomoc dla branży. Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała opracowanie programu „1000+” na antenie Radia Maryja.

Program jest opracowywany wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną. Koncepcja wprowadzenia bonów turystycznych pojawiła się jeszcze przed pandemią koronawirusa, w programie wyborczym sekretarza stanu Andrzeja Guta-Mostowego. Teraz pomysł ma być wykorzystany w ramach pomocy dla przedsiębiorców z sektora turystycznego.

“Z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami spotykamy się od pierwszych dni, od kiedy zaczęliśmy odczuwać gospodarcze skutki kryzysu, związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii” – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

“Już w tej chwili pracujemy z Polską Organizacją Turystyczną nad takim programem 1000 plus” – powiedziała minister. Dodała, że wsparcie może mieć postać bonów o wartości 1000 zł.

Przypomniała, że klienci biur podróży, hoteli oraz uczestnicy wydarzeń kulturalnych i imprez, które zostały odwołane, już teraz mogą przyjmować od organizatorów vouchery do realizacji w ciągu roku. Rozwiązanie to zostało zapisane w specustawie, tzw. tarczy antykryzysowej. Ponownie zaapelowała do klientów o korzystanie z tej opcji i przyjmowanie voucherów zamiast zwrotów gotówkowych.