Izrael – rok 5779 lepszy o 18 proc.

archiwum GoIsrael

Rosz Haszana, czyli Żydowski Nowy Rok rozpocznie się o zachodzie słońca 29 września. Przywitamy według kalendarza hebrajskiego rok 5780. W roku 5779 Izrael odwiedziło 4,6 mln turystów, o 18 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Symbolami Żydowskiego Nowego Roku są jabłka i miód, które zwyczajowo spożywa się wraz z innymi słodkimi potrawami. Jednym z najpopularniejszych przysmaków jest ciasto miodowe. Tradycyjnie spożywa się także owoce, m.in.granaty. Jeśli chcesz życzyć komuś szczęśliwego nowego roku, możesz powiedzieć „Shanah Tovah u Metuka”, co po hebrajsku oznacza „Dobrego i słodkiego roku”.

W związku ze świętem Rosz Haszana do Izraela ma przyjechać ok. 24 tys. osób. W tygodniu poprzedzającym obchody przyjechało ich już ok. 82 tys. Przychody z turystyki wzrosły z 19 mln szekli w 5778 do 22,4 mln w 5779.

Minister turystyki Yariv Levin, powiedział: „To trzeci z rzędu rekordowy rok w turystyce przyjazdowej. W tym roku obserwujemy wzrost o 18 proc. i spodziewamy się, że do końca roku hebrajskiego liczba ta osiągnie 4,6 mln. Te imponujące statystyki są rezultatem rewolucyjnych zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Turystyki, z naciskiem na rozszerzenie możliwości zakwaterowania i zmniejszenie kosztów wakacji w Izraelu”.

Dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Amir Halevi,dodał: „Ministerstwo Turystyki nadal będzie stawiać na promocję ciekawych produktów i marek turystycznych oraz kontynuować trend wzrostowy w turystyce przyjazdowej. Dynamika w branży turystycznej stwarza nowe, wspaniałe możliwości i cieszymy się ze zwiększenia liczby osób, które zdecydowały się na inwestycje w naszym kraju”.