IX Dni Twierdzy Poznań zakończone

Brama Fortu VI podczas IX Dni Twierdzy Poznań/fot. AG

Zwiedzanie fortyfikacji od średniowiecza po okres zimnej wojny, rekonstrukcje historyczne, gry terenowe, spotkania i wykłady – to tylko niektóre punkty programu 9. edycji Dni Twierdzy Poznań w weekend 28-29 sierpnia 2021.

Jak można się przekonać podczas wydarzenia, oferuje ono atrakcje nie tylko dla miłośników militariów. Coraz chętniej z bogatej oferty korzystają całe rodziny, zwiedzając fortyfikacje, próbując wojskowej kuchni albo biorąc udział w grach terenowych. Tak było także w tym roku, a w programie było też kilka nowych miejsc. Po raz pierwszy w imprezie wzięło udział Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), a także Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Goście w VI Forcie/fot. AG

Po bez mała półtorarocznej przerwie udostępniono przeciwatomowy schron przeznaczony dla władz miasta Poznania, będący pod opieką Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Powodzeniem cieszyły się wszystkie atrakcje IX Dni Twierdzy Poznań. Chętnie były odwiedzane wielkie forty, jak i szczeliny lotnicze z okresu II wojny światowej. Niektóre były czynne aż do późnych godzin wieczornych i były do końca chętnie odwiedzane.

Wnętrze VI Fortu/fot. AG

W programie było dostępnych ponad 25 atrakcji rozsianych po całym Poznaniu. Cały czas można oglądać przygotowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Poznańskie Centrum Dziedzictwa filmy. Szczegóły na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl.

Pierwsze szacunki pozwalają określić łączną liczbę uczestników na około 11-13 tysięcy osób. Dni Twierdzy Poznań są wspólną inicjatywą stowarzyszeń miłośników historii i fortyfikacji, a także instytucji i muzeów. Koordynatorem jest Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

www.dnitwierdzypoznan.pl