Interhome: co czwarty Polak wyjedzie na krótszy zimowy odpoczynek

fot. Josh Hild /unsplash

W obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji, coraz więcej Polaków decyduje się na skrócenie planów zimowego wypoczynku. Z wyników badań przeprowadzonych przez Motivaction dla Interhome wynika, że 25 proc. ankietowanych zamierza skrócić czas zimowych wakacji, a 19 proc. badanych postanowiło pozostać w domu.

Interhome zajmujący się wynajmem domów i apartamentów wakacyjnych przeprowadził badania na temat ferii zimowych Polaków, ankietując ponad 1000 respondentów. Znacząca część badanych dostosowuje swoje plany urlopowe ze względu na inflację. 26 proc. respondentów deklaruje wybór mniej kosztownych destynacji, poszukując miejsc, gdzie ceny nie obciążą nadmiernie domowego budżetu. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku od 18 do 24 lat. 21 proc. ankietowanych w wieku od 35 do 44 lat zamierza spędzić zimowy urlop w cieplejszych krajach, gdzie ceny zimą są niższe w porównaniu z sezonem letnim.

Strategie oszczędnościowe na urlopie

20 proc. ankietowanych planuje ograniczyć płatne aktywności podczas zimowego odpoczynku, co może wpływać na mniejsze zainteresowanie lokalnymi atrakcjami, takimi jak spa czy wellness. Jednakże, mimo planowanych oszczędności, Polacy nie chcą rezygnować z kulinarnych doznań – jedynie 14 proc. przygotuje posiłki na własną rękę. Apres-ski również nie traci na popularności, tylko 5 proc. respondentów planuje ograniczenia w tej sferze. Ciekawe są natomiast oczekiwania dotyczące cen w restauracjach: 43 proc. oczekuje cen za kolację porównywalnych do tych w Polsce, 34 proc. liczy, że zapłaci nawet mniej. Podobnie wyglądają oczekiwania dotyczące napojów: 44 proc. sądzi, że zapłaci taką samą cenę jak w Polsce, 39 proc. liczy, że ceny będą nawet niższe.