II Igrzyska Europejskie w Mińsku już za miesiąc

materiały prasowe

Druga edycja Europejskich Igrzysk odbędzie się w stolicy Białorusi, Mińsku, w dniach 21-30 czerwca. W tym największym tegorocznym wydarzeniu sportowym na kontynencie weźmie udział ponad 4000 sportowców z 50 krajów, rywalizujących o 200 kompletów medalowych w 15 konkurencjach sportowych (spośród 23 dyscyplin), ale także o kwalifikację do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Wedle szacunków Ministerstwa Sportu i Turystyki w trakcie Igrzysk Białoruś odwiedzi 30 tysięcy turystów. Władze Mińska zainwestowały już w nowoczesny autobusowy transport elektryczny, aby ułatwić gościom poruszanie się w sposób szybki i ekologiczny.

Na turystów i kibiców czeka 2000 pokoi w hotelach i hostelach.

Jak podaje białoruski Minister Sportu i Turystyki: Od 10 czerwca do 10 lipca 2019 r. turyści z ważnym biletem na Igrzyska mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Łącznie, podczas Igrzysk Europejskich, na teren Białorusi będą mogli wjechać bez wizy obywatele z 74 krajów.

Logo tegorocznych Igrzysk Europejskich w Mińsku nie jest dziełem przypadku. Składa się na nie kwiat paproci (Pararats-Kvetka), który ma głębokie białoruskie i słowiańskie konotacje kulturowe. Logo przedstawia moment przemiany płomienia Igrzysk Europejskich w magiczny kwiat paproci. Legenda mówi, że kwiat ten otwiera się o północy w najdłuższą noc roku, w czasie letniego przesilenia. Właśnie wtedy, 21 czerwca 2019 roku, odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich.

Hasło imprezy brzmi „Bright year, bright you” i odnosi się do międzynarodowego skrótu Republiki Białorusi – BY.

Maskotką II Europejskich Igrzysk w Mińsku jest Lesik, czyli po polsku Lisek. Wszyscy znają historię napisaną przez Antoine de Saint-Exupéry’ego o Małym Księciu i jego przyjaźni z lisem, który nauczył chłopca, czym jest prawdziwa przyjaźń. Otóż historia naszego Liska zaczyna się, gdy Mały Książę wraca do domu, opuszczając Ziemię i Liska. Znając już smak przyjaźni, Lisek zapragnął mieć nowych przyjaciół. Pewnego dnia usłyszał legendę o paproci – Paparats Kvetka – która mogłaby spełnić jego marzenie. Lesik wyruszył więc w długą podróż na Białoruś, aby znaleźć czarodziejski kwiat
i prawdziwą przyjaźń.

https://minsk2019.by/en