Hotele ruszą na 75 proc. od 26 czerwca. Limit bez grup dzieci i osób zaszczepionych

Przez wakacje – lipiec i sierpień – w Polsce obowiązywał będzie limit 75 proc. zajętych miejsc w hotelach – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Do limitu nie będą liczone dzieci do 12. roku życia i osoby zaszczepione przeciwko covid-19.

Nie jest tak, że wszędzie jest bardzo dobrze, musimy cały czas zachowywać czujność, ale z każdym dniem przybywa zaszczepionych – mówił premier.

“Pobiliśmy już rekord 620 tys. szczepień dziennie, łącznie wykonano ich w Polsce ponad 23 mln. Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić pewne zmiany, a od 26 czerwca znieść obostrzenia na cały okres wakacji – lipiec i sierpień. Musimy uzależniać pozbywanie się obostrzeń od liczby osób zaszczepionych. Od 26 czerwca targi i konferencje będą mogły zaprosić większą liczbę gości – 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia też będą mogły odbywać się z wiekszą liczbą widzą – 50 proc. miejsc” – zapowiedział.

“W hotelach zwiększamy limit do 75 proc. miejsc zajętych, nie wliczamy do tego grup dzieci do 12 roku życia. Chcemy tym samym zachęcić dzieci do wyjazdów wakacyjnych, wiemy jak ciężkie było dla nich siedzenie w domu i nauka online. Zasady te nie obowiązują dla osób, które są zaszczepione” – dodał Mateusz Morawiecki.

“Największym zagrożeniem dla rozwoju pandemii są nowe mutacje, dlatego wszystkie środki kierujemy na badanie tego, z jakimi wariantami wirusa mamy do czynienia. To jest priorytet walki epidemicznej. Analizując to, co się dzieje w krajach sąsiednich widzimy, że poziom liberalizacji w Polsce jest stosunkowo wysoki na tle Europy. Np. w Hiszpanii trzeba dalej nosić maseczki na ulicach, a w niektórych krajach dalej obowiązuje godzina policyjna. Mając jednak świadomość zbliżającego się okresu wakacyjnego podjęliśmy decyzje o dalszych poluzowaniach” – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

“Od 26 czerwca przechodzimy na bardziej liberalny normatyw limitowania osób na metr kwadratowy, otwieramy też dyskoteki z limitem 150 osób bez osób zaszczepionych. Kina i teatry od najbliższego weekendu będą mogły sprzedawać popcorn, a od 26 czerwca będą mogły dopuścić 75 proc. zajętych miejsc. Również w hotelach i pensjonatach będzie obowiązywał limit 75 proc. bez osób zaszczepionych, co de facto oznacza możliwość zajęcia całej bazy łóżkowej. Również restauracje, targi i konferencje będą mogły pracować według nowych limitów i reżimu osób na metr kwadratowy, bez osób zaszczepionych” – dodał.

Jeśli chodzi o przekraczanie granic, to zwolnienie z kwarantanny po powrocie do Polski będzie nadal dotyczyło m.in. osób zaszczepionych bądź posiadających negatywny wynik testu na obecność SARS-COV2. Minister Niedzielski podkreślił, że ułatwieniem podróżowania ma być elektroniczny certyfikat, nad którym pracują kraje UE.

“Odpowiedzialnością organizatora będzie przestrzeganie limitu, a obowiązkiem uczestnika imprezy będzie posiadanie dowodu szczepienia. Uruchomiliśmy już aplikacje w Google Play i Apple Store, służące do odczytywanie kodów QR poświadczających zaszczepienie” – powiedział minister zdrowia.

Hotelarze domagają się zniesienia limitu obłożenia. „Jego utrzymanie to droga do bankructw”