Hotele a&o gotowe do ponownego uruchomienia

Obiekty a&o wkrótce otwarte
Lobby w obiekcie A&O Berlin Mitte/fot. archiwum a&o

Cel jest wyznaczony: do 2025 roku a&o chce być zeroemisyjną siecią hosteli w Europie. Działalność oparta na zasadach zrównoważonego rozwoju była filarem firmy od samego początku. 

Oliver Winter, założyciel i dyrektor generalny a&o, powiedział: „Wykorzystajmy jak najlepiej ten czas. Nasi goście wrócą i wtedy będziemy mieli wiele do zaoferowania. a&o robi wszystko, co w jego mocy, aby zoptymalizować produkty i usługi, opracowywać nowe oferty aby być gotowym, gdy zakończy się pandemia.”

Na drodze do stania się pierwszą bezemisyjną siecią hosteli w Europie, berlińska firma już teraz rozważa „program zrównoważonego rozwoju”. Program składa się z ponad 170 środków. Wszystkie są sugestiami pracowników dotyczące ochrony zasobów i zarządzania nimi. Wprowadzono już ponad 100 zmian, planowane są kolejne „kamienie milowe”, a ich lista stale rośnie.
Druga połowa 2021 r. „przyniesie coś w rodzaju normalności”, zakłada, mimo że dotychczas był to trudny rok. Spodziewa się, że wycieczki szkolne i grupowe zaczną się ponownie późnym latem. Przygotowania do ponownego uruchomienia idą pełną parą, a firma planuje m.in.,

• więcej ofert pakietowych dla rodzin
• utrzymanie elastycznych zasad anulowania jak i polityki wpłacania depozytu dla grup szkolnych
• rozszerzenie ofert długoterminowych i korporacyjnych dla osób podróżujących w celach indywidualnych i biznesowych

Rower ponad wszystko

Nowa usługą, proponowaną przez a&o „Rower w Pokoju”, daje gościom możliwość, by ich ulubiony rower mógł im towarzyszyć w pokoju.

Oliver Winter dodał: „Własny rower jest święty dla wielu gości – a jazda na rowerze jest bardziej modna niż kiedykolwiek. Wiele hosteli a&o położonych jest przy popularnych (dalekobieżnych) trasach rowerowych. Przygotowujemy się na znacznie większą liczbę turystów rowerowych – także w mieście”.

Zero emisji do 2025 roku

Cel jest wyznaczony: do 2025 roku a&o chce być zeroemisyjną siecią hosteli w Europie. Już dziś firma wytwarza znacznie mniej emisji niż jej konkurenci: przy mniej niż sześciu kilogramach CO2 na nocleg, stanowi to około 75% mniej niż wartości porównywalnych standardowych hoteli ekonomicznych.

Działalność oparta na zasadach zrównoważonego rozwoju była filarem firmy od samego początku. W ramach programu zrównoważonego rozwoju a&o znajduje się ponad 170 środków, z których ponad 100 zostało już wdrożonych, takich jak: oszczędzające wodę głowice prysznicowe i bezwodne toalety, trwałe wykładziny podłogowe, żarówki LED, brak plastikowych słomek i kubków na szczoteczki do zębów, ekologiczne zwalczanie szkodników, wegańskie oferty śniadaniowe, wypożyczalnia rowerów, sprzedaż biletów komunikacji miejskiej oraz stopniowe włączenie do floty pojazdów elektrycznych.

Wreszcie, konsekwentny „upcykling”: 35 z obecnych 39 a&o to istniejące nieruchomości; każdy budynek jest certyfikowany i nosi pieczęć zrównoważonego rozwoju Green Sign (więcej informacji również na https://www.aohostels.com/de/green/).

Sugestie i pomysły pochodzą z firmy: „Zrównoważony rozwój jest również głównym celem naszych pracowników” – mówi radośnie Winter. a&o wyznaczyło także koordynatora ds. zrównoważonego rozwoju. W przyszłości goście będą również mogli w większym stopniu uczestniczyć w ankietach online i przedstawiać swoje obawy oraz oczekiwania w kwestiach zrównoważonego rozwoju.

Higiena w czasie pandemii

Nie ma wątpliwości: higiena i bezpieczeństwo pozostaną podstawowymi aspektami podróży i podstawowymi kryteriami przy wyborze miejsca docelowego i zakwaterowania nawet po zakończeniu pandemii. Na podstawie ustaleń z ostatnich kilku miesięcy a&o wyciąga między innymi następujące wnioski:

• zrównoważone, przyjazne dla środowiska czyszczenie: dezynfekcja wody ozonem, produkcja wody ozonowej bezpośrednio w obiekcie. Po demineralizacji następuje wzbogacenie ozonem za pomocą kryształu
• zwiększone wykorzystanie robotów sprzątających
• w pełni biologiczne preparaty czyszczące: działają na bazie dobrych bakterii, które rozpuszczają zanieczyszczenia i same się rozkładają.

Wszystkie środki są obecnie w fazie próbnej. Dozowniki do dezynfekcji i zwiększona higiena w przestrzeniach publicznych również zostaną utrzymane.

Hostele a&o udzieliły 2,5 miliona noclegów w 2020 roku