Grupa PKL: zapraszamy na obchody 85. urodzin pierwszej kolejki linowo-terenowej

fot. PKL

19 grudnia 1937 roku turyści wyruszyli uruchomioną właśnie pierwszą w Polsce koleją linowo-terenową prowadzącą na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój. Rok 2022 dla ośrodka turystycznego Grupy PKL jest wyjątkowy. Wiosną po przeprowadzonej modernizacji obiekt został udostępniony gościom, a w grudniu świętuje 85. urodziny. To właśnie z tej okazji Polskie Koleje Linowe przygotowały dla wszystkich retro atrakcje.

Powstała na fali entuzjazmu, który towarzyszył po sukcesie technicznym, organizacyjnym i finansowym, związanym z budową i otwarciem kolei linowej prowadzącej na Kasprowy Wierch. Kolej linowo-terenowa w Krynicy-Zdrój była pierwszą tego typu koleją w Polsce. W grudniu mija 85 lat od premierowej podróży legendarnym wagonikiem na Górę Parkową, usytułowaną w samym sercu uzdrowiskowego miasta. Ten rok w ośrodku PKL na Górze Parkowej będzie pełen jubileuszowych retro niespodzianek.

Jubileuszowy rok ośrodka PKL na Górze Parkowej

19 grudnia 1937 roku to data, która w historii Krynicy-Zdrój zapisała się na stałe. W tym dniu pierwsi turyści wyruszyli koleją linowo-terenową na Górę Parkową. Wówczas podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło tak znamienitych postaci, jak żona marszałka Józefa Piłsudskiego – Aleksandra Piłsudska, czy znanego inżyniera oraz niezapomnianego gospodarza uzdrowiska Leona Nowotarskiego.

Na turystów, którzy 19 grudnia zdecydują wybrać się na Górę Parkową, czekać będzie jubileuszowy tort oraz oryginalna pocztówka stworzona specjalnie na tę okazję. PKL do dyspozycji gości przygotowały również jubileuszową pieczątkę, która oprócz standardowego stempla z odwiedzin Góry Parkowej, będzie w ośrodku dostępna przez cały urodzinowy rok.

“Góra Parkowa to drugi ośrodek turystyczny PKL, z którym wiąże się wiele niesamowitych i pięknych historii. Jest to niezwykłe miejsce, położone w samym sercu uzdrowiska – Krynicy-Zdrój. Chcemy przez najbliższy rok, który w ośrodku będzie rokiem jubileuszowym, przybliżać tradycje Góry Parkowej olśniewającej historią. Zapraszamy turystów i mieszkańców regionu do odwiedzenia ośrodka PKL na Górze Parkowej, ponieważ atrakcji i konkursów nie zabraknie” – mówi Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.

Przez cały sezon zimowy turyści mogą odwiedzić magiczny Park Światła, który rozświetla szczyt Góry Parkowej i również w nim za pomocą retro iluminacji przenieść się do lat 30. ubiegłego wieku. Znajduje się tam między innymi gramofon, z którego płyną dźwięki sentymentalnej melodii, retro auto, w którym można poczuć klimat dawnych lat.

Park Światła zlokalizowany jest tuż obok budynku górnej stacji kolei linowo-terenowej na Górze Parkowej. Atrakcja czynna jest codziennie od godziny 15:00.

Konkursy dla miłośników Góry Parkowej

Na każdy miesiąc zostały przygotowane różne zadania konkursowe, a w zabawie będzie mógł wziąć udział każdy, kto stworzy nagranie filmowe lub gif. W grudniu uczestnicy zabawy będą mogli wykazać się kreatywnością i złożą oryginalne życzenia z okazji 85 urodzin Góry Parkowej.

W styczniu zadaniem konkursowym będzie zachęcenie innych osób do odwiedzin Parku Światła, natomiast w lutym osoby biorące udział w zabawie zostaną poproszone o wskazanie, która z atrakcji w Parku Światła na Górze Parkowej podobała się najbardziej, a co jeszcze chcieliby zobaczyć.

Ruszają jesienne przeglądy techniczne w ośrodkach PKL