Ruszają jesienne przeglądy techniczne w ośrodkach PKL

fot. archiwum PKL

W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się na wycieczkę w góry, warto wziąć pod uwagę terminy prac konserwacyjnych, podczas których koleje i ośrodki PKL będą stopniowo wyłączane z ruchu turystycznego.

Pierwsze przeglądy techniczne rozpoczną się 10 października od ośrodka PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Sprawdzanie sprawności oraz monitorowanie bezpiecznego funkcjonowania kolei i urządzeń – to codzienność we wszystkich ośrodkach należących do Polskich Kolei Linowych. Oprócz tych rutynowych kontroli wszystkie urządzenia przechodzą dodatkowo serwisowe prace techniczne, które związane są z przygotowaniem kolei do następnego sezonu. Celem przeglądów jest weryfikacja sprawności urządzeń, poprawne i długotrwałe ich funkcjonowanie oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących.

“Dla PKL priorytetem jest bezpieczeństwo osób korzystających z naszych usług. Dlatego oprócz kontroli dziennej, podczas której sprawdzamy główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne, dodatkowo dwa razy w roku – zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym – przeprowadzamy prace serwisowe i konserwacyjne, które wiążą się z czasowym przestojem funkcjonowania kolei” – mówi Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych PKL.

W ośrodkach Grupy PKL prace serwisowe związane są z czasowym przestojem funkcjonowania urządzeń technicznych oraz kolei linowych i krzesełkowych. Dlatego planując pobyt w górach, warto zapoznać się z terminami prac serwisowych i jeszcze przed przestojami w pełni skorzystać z oferty ośrodków turystycznych PKL.

Terminy przeglądów technicznych w ośrodkach

W tym roku jesienne przeglądy i prace serwisowe, jako pierwsze rozpoczną się 10 października w ośrodku PKL Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim i potrwają do 10 listopada. Tydzień później, bo od 17 do 21 października wyłączona z ruchu zostanie kolej linowo-terenowa na Gubałówkę. Planujących odwiedzić Gubałówkę w okresie przestoju technicznego kolei linowo-terenowej PKL, zachęcamy do skorzystania z alternatywnego transportu zastępczego.

Od 17 do 21 października 2022 r. codziennie w godzinach 10:00-20:00 przy budynku stacji dolnej na turystów czekać będą busy, którymi w tym okresie można dotrzeć na szczyt wzniesienia. Transport zastępczy na Gubałówkę będzie wyruszać co 15 minut. W przypadku niepełnej ilości pasażerów czas odjazdu może zostać przedłużony do 30 minut. W tym okresie pozostają czynne Restauracja Widokówka oraz Restauracja Tarasy na Gubałówce.

Do końca października można także skorzystać z atrakcji jaką jest przejazd koleją krzesełkową na Butorowy Wierch. Stąd widoki na panoramę tatrzańską uważane są nie tylko za wyjątkowe, ale także najlepsze w Zakopanem.

W drugiej połowie października rozpoczną się przeglądy kolei i urządzeń w ośrodkach PKL na Kasprowym Wierchu, Solinie oraz Górze Parkowej. Prace serwisowe w tych ośrodkach rozpoczną się 24 października i potrwają do 10 listopada. Od 24 października zostanie wyłączona z ruchu również kolej w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, jej funkcjonowanie wznowione zostanie 18 listopada.

Od 2 listopada do 9 grudnia prowadzone będą prace serwisowe w ośrodku PKL na Jaworzynie Krynickiej. W trakcie przeglądów na Jaworzynie Krynickiej kolej w ośrodku będzie udostępniona dla turystów w długi weekend listopadowy (11-13 listopada).

W ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi prace serwisowe zaplanowane są od 14 do 30 listopada.

Przestój funkcjonowania ośrodków turystycznych PKL związany z przeglądami technicznymi zostanie także wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych realizowanych przez PKL, TOPR, GOPR i Straż Pożarną, podczas których zostaną wykonane szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów.

Oficjalne otwarcie ośrodka turystycznego PKL w Solinie