Grecja zmieniła system: kody wydawane są QR od razu. Polacy drugim rynkiem źródłowym półrocza

fot. Russell_Yan / Pixabay

Ułatwienie procedury rejestracji w greckim systemie lokalizacyjnym polega na tym, że kod QR niezbędny do przekroczenia granicy generuje się od razu, nie zaś po godz 23 jak poprzednio. To dobra wiadomość dla branży i dla turystów, którzy w tym roku tłumnie ruszyli do Grecji. W pierwszym półroczu 2021 roku Polska była dla Grecji drugim rynkiem źródłowym z liczbą 220 tys. turystów.

Zmorą turystów jeżdżących na wakacje do Grecji, a także obsługujących je biur podróży, był do tej pory system rejestrowania podróżnych. Aby przekroczyć granice Grecji potrzebny był kod QR wygenerowany po rejestracji – jednak podróżny nie otrzymywał go od razu, lecz tuż przed północą. Przysparzało to licznych problemów, przede wszystkim osobom będącym już w drodze na lotnisko oraz tym, którzy nie mogli korzystać z kodu QR na smartfonie.

Teraz uległo to zmianie i system generuje kod QR od razu po zakończeniu rejestracji przez turystę. O zmianę tę apelowali w połowie lipca agenci turystyczni zrzeszeni w OSAT. Dziś cieszą się, że ich apel zadziałał.

Polscy agenci turystyczni interweniują u Greków w sprawie procedury generowania kodów QR

“To wspaniała wiadomość nie tylko dla turystów, ale też dla touroperatorów i agentów turystycznych, którym ta sytuacja przysparzała mnóstwo problemów i dodatkowej pracy. Cieszymy się, że nasz głos został wysłuchany” – komentuje Marcin Wujec, prezes OSAT.

Polacy do Grecji ruszyli w tym roku tłumnie. Jak podaje Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna, w pierwszym półroczu Polska była drugim rynkiem źródłowym dla tego turystycznego kierunku. Pojechało ich do Grecji 220 tys. To drugi wynik po Niemcach, których w Grecji pojawiło się ponad 400 tys.