Polscy agenci turystyczni interweniują u Greków w sprawie procedury generowania kodów QR

Port na greckiej wyspie Egina

Procedura wydawania kodów QR turystom lecącym do Grecji powoduje, że codziennie część z nich zostaje na lotniskach. O zmiany do Greków apelują polscy agenci turystyczni. Głównym problemem jest to, że wyjeżdżający do Grecji otrzymują kod QR późnym wieczorem przed wylotem.

W sprawie procedury generowania kodów QR, która udaremnia wielu turystom wylot do Grecji, interweniuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych. W piśmie skierowanym do Ambasady Republiki Grecji w Warszawie wyjaśniają, dlaczego obecnie funkcjonujący system nie sprzyja turystyce:

“W imieniu członków zrzeszonych w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Agentów Turystycznych (OSAT) i milionów turystów podróżujących z Polski do Grecji zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wdrożenie rozwiązań usprawniających działanie strony https://travel.gov.gr/#/

Kod generowany w drodze na lotnisko

Obecny system pozostawia wiele do życzenia, bowiem kody QR przychodzące po godzinie 23:00 w dniu poprzedzającym wylot wprowadzają chaos i zamieszanie, zwłaszcza że część podróżnych otrzymuje kod będąc już w drodze na lotnisko, bez dostępu do Internetu.

W dobie pandemii Covid-19 oczekiwanie na kod QR powoduje dodatkowy stres wśród naszych Klientów. Co więcej, na bieżąco monitorujemy sytuację i bardzo często widzimy, iż pasażerowie lecący do kraju Hellady nie mogą zrealizować swojego wymarzonego wypoczynku, ponieważ nie posiadają smartfonów, które umożliwiają wyświetlenie kodu QR i w konsekwencji nie są w stanie przejść odprawy na lotnisku. Ten problem szczególnie dotyczy osób starszych. Przedstawiciele starszego pokolenia często nie mają drukarek w domu, aby wydrukować kod QR w nocy. Poza tym nie są też biegli w korzystaniu z nowoczesnych technologii, tak jak młodzież. Mało tego, niektórzy z naszych Klientów mają problem z logowaniem się z domen takich jak: wp.pl, op.pl czy interia.pl i czekają po kilka godzin na link weryfikacyjny.

Ułatwić latanie do Grecji

W związku z tym gorąco apelujemy o uproszczenie systemu, by kod QR generował się od razu po przesłaniu danych klientów, tak jak to jest w przypadkach “passenger locator form” innych destynacji, na przykład Turcji czy Hiszpanii. Głęboko wierzymy, że to recepta, która ułatwi latanie do Grecji milionom turystów, a wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest turystyka dla greckiej gospodarki.
Warszawa, dnia 15.07.2021.

Pandemia Covid-19 wywróciła nasz świat do góry nogami, dlatego kluczowe dla branży turystycznej stało się dostosowywanie działalności do warunków związanych z obostrzeniami. Doskonale rozumiemy konieczność wypełniania takich formularzy. Jednak zdecydowanie stoimy na stanowisku, że nie mogą przy tym cierpieć nasi Klienci i Wasi potencjalni Goście. Dobro naszych wspólnych turystów jest najważniejsze, dlatego liczymy na zrozumienie i dialog w tej kwestii.”

Travelplanet.pl: najtańsze wakacje w Bułgarii, Grecji, Turcji i na Cyprze

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center