Gminy uzdrowiskowe: wpływy z opłaty spadły o 70-90 proc. Konieczna pomoc finansowa

gminy uzdrowiskowe Szczawnica
Szczawnica / fot. Pixabay

Nie maleje negatywny wpływ restrykcji wprowadzonych podczas epidemii koronawirusa na sytuację w gminach uzdrowiskowych. Widać już, że spadły wpływy z podatków oraz opłaty uzdrowiskowej. Co więcej, część miejscowości zdrojowych znalazła się w „czerwonych strefach”.

Coroczne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP miało miejsce w uzdrowisku Szczawnica. Obrady zdominowała bardzo trudna sytuacja finansowo-gospodarcza gmin uzdrowiskowych, podmiotów gospodarczych i mieszkańców, wywołana pandemią COVID-19 – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Uzdrowiska w “czerwonych strefach”

Na przykładzie zebranych danych z gmin członkowskich wyraźnie widać gwałtowne załamanie ruchu turystycznego na terenie uzdrowisk oraz katastrofalne skutki finansowe dla podmiotów gospodarczych i gmin.

Zauważa się obniżone wpływy z PIT o około 9 proc. licząc narastająco od początku roku, a straty z tytułu braku wpływów z opłaty uzdrowiskowej sięgają aż 70-90 proc. Opłata ta jest przeznaczona na utrzymanie zieleni, rabat kwiatowych, parków, fontann, deptaków, promenad, tężni i publicznych miejsc rekreacji oraz na realizację innych kosztownych zadań uzdrowiskowych. Jest też przeznaczona na realizację inwestycji uzdrowiskowych, których kontynuacja w obecnej sytuacji stanęła pod znakiem zapytania.

Wprowadzenie „czerwonych stref” w kilku uzdrowiskach doprowadziło do załamania ruchu turystycznego i zamknięcia zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. To oznacza dalsze kłopoty gmin uzdrowiskowych, które po lockdownie powoli zaczęły wychodzić z kryzysu. Dzisiaj dotknął je także kryzys wizerunkowy, trudny do odrobienia w krótkiej perspektywie.

Wystąpienie o pomoc rządową

Podkreślano, że pomimo ogromnych trudności samorządy nadal realizują inwestycje i podejmują się nowych zadań. Należy jednak zadać sobie pytanie: na jak długo starczy burmistrzom, wójtom i prezydentom determinacji, a przede wszystkim środków finansowych, aby realizować te kosztowne zadania uzdrowiskowe.

Zebrani z żalem podkreślali, że często słyszą z ust parlamentarzystów i przedstawicieli rządu, że „uzdrowiska należy traktować jako dobro narodowe”. Jednakże póki co są to jedynie puste frazesy, głoszone przy okazji wizyt w gminach uzdrowiskowych.

Uczestnicy Walnego Zebrania SGU RP zdecydowali o kolejnym wystąpieniu do rządu w sprawie konkretnego wsparcia finansowego dla gmin uzdrowiskowych. Zebrani zdecydowali także o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych na promocję uzdrowisk oraz kreowanie prawdziwego wizerunku uzdrowisk w mediach.

Uzdrowiska chcą powstania „Narodowego Programu Wsparcia Polskich Uzdrowisk”

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center